هند و امارات به دنبال همکاری مشترک در عرصه فضا

0 815

رئیس سازمان تحقیقات هوا و فضای هند (ایسرو) در شهر بنگلور اعلام کرد، هند و امارات به دنبال گسترش روابط خود در زمینه هوایی و اکتشاف مشترک فضا هستند.
کی سیوان افزود:«یک گروه کاری مشترک میان آژانس فضایی امارات متحده عربی و سازمان تحقیقات هوا و فضای هند جهت شناسایی زمینه‌های مشترک همکاری از جمله ، برنامه مریخ امارات، ماهواره، عکس برداری خودکار فضایی و غیره تشکیل شده است».
رئیس سازمان تحقیقات هوا و فضای هند تصریح کرد:«پس از عملیات موفقیت آمیز هند به سوی مریخ که در سال 2013 انجام شد، دهلی نو می تواند تجربیات خود را در اختیار امارات قرار دهد».
امارات قصد دارد تا سال 2020 ماهواره امید خود را به سوی مریخ پرتاب کند.
هند اولین کشور در جهان است که توانسته است در اولین مأموریت، ماهواره خود را با موفقیت به سوی سیاره مریخ پرتاب کند.
سیروان در این خصوص گفت:«عمر ماهواره هند تنها شش ماه درنظر گرفته شده بود اما این ماهواره با وجود گذشت سه سال و چهار ماه از زمان پرتاب هنوز هم در جو مریخ حضور دارد و اطلاعات حساس را به زمین مخابره می کند».
امارات متحده عربی مدتی است که برنامه‌ای بسیار بلند پروازانه در بخش فضایی را دنبال می‌کند و حتی به دنبال تأسیس شهرک‌هایی در کره مریخ است. برنامه‌های فضایی امارات به نوعی از دهه 1970 میلادی آغاز شد. این کشور در ابتدا در بحث های مطالعاتی فضایی وارد شد و مرکز فضایی محمد ابن رشید در سال 2006 در دوبی آغاز به کار کرد.
این کشور اولین ماهواره خود را در سال 2006 با کمک موشک روسی به فضا پرتاب کرد. ماهواره Nayif-1 اولین میکرو ماهواره ساخت امارات بود که توسط مهندسان این کشور طراحی و ساخته شده و تنها یک کیلو و 320 گرم وزن داشت. این ماهواره توسط هندی‌ها در فوریه سال 2017 میلادی به فضا پرتاب شد.
امارات اما به دنبال ارسال جستجوگری بدون سرنشین به سمت کره مریخ است. بر اساس محاسبات انجام شده این جست‌وجوگر در تابستان سال 2020 میلادی از ژاپن به فضا پرتاب خواهد شد. کل محموله مورد نظر در حدود 1500 کیلوگرم وزن خواهد داشت که بعد از حدود هفت الی هشت ماه به کره مریخ رسیده و در حدود سه سال در مدار مریخ به مطالعه شرایط جوی این سیاره خواهد پرداخت. نام این مأموریت امید مریخ است و اماراتی‌ها اعلام کرده‌اند که هدف از آن تشویق عرب زبان‌های دنیا به حرکت در مسیر فناوری‌های نو و نوآوری است.
سازمان تحقیقات هوا و فضای هند در سال گذشته با ثبت رکورد بی‌سابقه پرتاب 104 ماهواره با یک موشک به فضا از جزیره کوچک سریهاریکوتا در جنوب هند با پشت سرگذاشتن رقبای بزرگی همچون روسیه و آمریکا، تاریخ ساز شد.
جزیره کوچک سریهاریکوتا درصنعت فضایی هند، حکم دماغه کاناورال در ایالت فلوریدای آمریکا را دارد که تاکنون موشک‌های فضایی و ماهواره‌های بسیاری از این جزیره به فضا پرتاب شده است.
سکوی پرتاب موشک جزیره سریهاریکوتا تاکنون با پرتاب بیش از 200 ماهواره از کشورهای مختلف، میزبان برنامه‌های جاه‌طلبانه فضایی هند است.
در بیشتر سفرهای فضایی و پرتاب فضاپیماها از مبدأ هند از راکت پی اس ال وی (Polar Satellite Launch Vehicle) استفاده می شود.
یکی از مهمترین دستاوردهای فضایی هند در سال 2013 میلادی پرتاب کاوشگر مدارگرد به مریخ با موشک پی اس.ال.وی ازسکوی پرتاب سریهاریکوتا با نام مانگالیان است که به زبان سانسکریت به معنای مسافر مریخ بود. این اقدام هند را در ردیف چهارمین کشوری قرار داد که توانسته است به منظومه شمسی راه یابد.
ماموریت ماهواره مانگالیان شامل اکتشاف گاز متان و دی اکسید کربن در جو مریخ می شد تا وجود حیات در سیاره همسایه زمین بررسی شود.

 
منبع خبرگزاری ایرنا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=5771
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها