روسیه ماموریت قمری خود را به‌تعویق انداخت

0 45

آژانس فضایی روسیه موسوم به روسکاسموس (Roscosmos) اعلام کرد ماموریت قمری خود را به‌دلیل مشکلات به‌وجودآمده هنگام آزمایش فضاپیمای لونا-۲۵ (Luna-25)، به‌تعویق انداخته و زمان پرتاب این ماموریت را از اکتبر سال جاری میلادی به مه۲۰۲۲ تغییر داده است. ماموریت مذکور که نخستین ماموریت روسیه به سطح ماه در طول ۴۵ سال گذشته است، بررسی یخ‌‌آب زیر سطح قطب جنوب ماه خواهد بود. به‌گفته مسئولان امر، آن‌ها در طول آزمایش‌ها با مشکلات خاصی مواجه شدند و ازاین‌رو به زمان بیشتری برای تکمیل موفقیت‌آمیز آن‌ها نیاز دارند.

روسیه و چین پیش‌تر برنامه خود را برای ایجاد یک ایستگاه مشترک در ماه اعلام و از نقشه راه خود برای این منظور رونمایی کرده بودند. در نقشه راه این دو کشور، سه مرحله کلی برای ایجاد مرکز تحقیقاتی مشترک در قمر زمین در نظر گرفته شده است که شامل اهداف علمی، امکانات و حمل‌ونقل، زیرساخت‌های روی سطح ماه، مراحل توسعه و چارچوب‌های همکاری است.

مرحله اول که با عنوان مرحله شناسایی‌های اطلاعاتی شناخته می‌شود، جمع‌آوری داده‌ها و رصد مناطق مناسب برای نشستن فرودگرها را دربرمی‌گیرد که طی سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ به‌وسیله ماموریت‌های چینی چانگ‌ای-۴و۶و۷ (۷&Chang’e-4،&6) و ماموریت‌های روسی لونا-۲۵و۲۶و۲۷ (Luna-25&26&27) به‌همراه ماموریت‌های احتمالی شرکای این کشورها صورت می‌پذیرد. مرحله دوم یا فاز ساخت‌وساز به دو بازه زمانی ۲۰۲۶ تا ۲۰۳۰ و ۲۰۳۱ تا ۲۰۳۵ تقسیم می‌‌شود. در بخش دوم دو کشور به‌دنبال تکمیل زیرساخت‌های تامین نیرو در مدار و روی سطح ماه، ارتباطات، استفاده از منابع ماه و سایر فناوری‌ها هستند.

مرحله سوم نیز فاز بهره‌برداری بوده که با آغاز آن از سال ۲۰۳۶ پروازهای سرنشین‌دار شروع می‌شوند. در مورد مکان احداث این پایگاه قمری هنوز به‌صورت قطعی تصمیم‌گیری نشده است. بااین‌وجود، دهانه آریستارخوس (Aristarchus) و منطقه ماریوس هیلز (Marius Hills) در شمال غربی سمت پیدای ماه و دهانه آموندسن (Amundsen) در نزدیکی قطب جنوب قمر زمین به‌عنوان مکان‌های احتمالی ساخت این پروژه نام برده شده‌اند.

با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=56822
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها