استفاده از فناوری فضایی و اینترنت اشیاء‌ در کشاورزی ایران

وزیران ارتباطات و کشاورزی، روز گذشته در نشستی که با حضور معاونان هر دو سازمان در وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، ‌راهکارهای توسعه کاربردهای صنعت فضایی در حوزه کشاورزی کشور را بررسی کردند.
بهبود برنامه‌ریزی کاشت محصولات و پایش آفت‌ها، ‌در کنار بررسی و پروژه‌ آزمایشی اجراشده در دشت مغان که ازاینترنت اشیاء استفاده می‌کرد، ‌جزو موضوع‌هایی بود که در این نشست درباره‌ آن گفت‌وگو شد. این فناوری‌ها اما چطور می‌توانند کار کشاورزان را راحت‌تر و محصول نهایی را باکیفیت‌تر و به کشاورزی کشور کمک کنند؟
• پایش مصرف آب در کشتزار
آیا آب به‌اندازه کافی به زمین رسیده و تمام محصولات به‌طور یکسانی آب‌خورده‌اند؟ این سؤال مهمی است که با کمک فناوری فضایی پاسخش را به‌سادگی پیدا می‌کنند. با پایش زمین و محاسبه‌ میزان گرمایی که در هر بخش از کشتزار تولیدشده می‌توان بازده هر زمین زراعی را ازنظر آبی سنجید. فائو (سازمان خواروبار و کشاورزی سازمان ملل متحد) هم‌اکنون بخشی از این داده‌ها را به‌صورت آزاد در دسترس کشورها قرار داده تا بتوانند میزان آب مصرفی‌شان در حوزه‌ کشاورزی را بهینه کنند.
با این اطلاعات، کاربر متوجه می‌شود که به کدام بخش زمین آب کمتری رسیده، چطور می‌توان از آب به‌صورت بهینه استفاده کرد، چطور می‌توان بحران آب را مدیریت کرد و تولید محصول نهایی که کیفیت بهتری داشته باشد، چطور ممکن است؟ پروژه‌ سنجش بهره‌وری آب فائو میزان آب در بخش‌های مختلف کشاورزی را طبقه‌بندی کرده و بنا به محصولی که باید در هر منطقه به‌دقت بیاید و میزان آبی که نیاز دارد، اطلاعات نهایی را به‌صورت ساده طبقه‌بندی کرده و در اختیار کشاورز می‌گذارد. علاوه براین پایش تغییرات وضعیت زمین از فضا به کاربر کمک می‌کند تا به زمین کشاورزی نگاه دقیق‌تری داشته باشد.
این روش سنجش به‌خصوص زمانی که نیاز به سنجش مناطق کوهستانی و صعب‌العبور باشد، ‌اهمیت پیدا می‌کند. نمونه‌ای از این طرح پایش در کانادا هم اجراشده که هرچند تمام نقاط سنجیده‌شده‌ در دسترس هستند اما به خاطر کم‌ کردن هزینه رفت‌وآمد از سنجش ماهواره‌ای استفاده‌شده که هزینه کمتری هم برای دولت دارد

636462458293858102s
منبع همشهری آنلاین
نوشته‌های که ممکن است علاقه‌مند باشید :
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.