آشنایی با قابلیت‌های ربات‌های فضایی آینده

0 571

جک فیچر و پائولو نسپولی دو فضانورد باتجربه ایستگاه فضایی بین‌المللی با کنترل موفقیت‌آمیز ربات کاوشگر فضایی انسان‌نما به دنبال توسعه دستگاه‌های خودکارسازی ربات‌های کنترل از راه دور هستند.
در فناوری نوین ربات‌های کنترل از راه دور از ربات پیشرفته‌ای به نام “رولین” جهت انجام وظایف پیچیده‌ای همچون جهت‌یابی، تعمیر و نگهداری دستگاه‌های فضایی با ارسال فرمان از طریق تبلت استفاده شد.
کارشناسان رباتیک آژانس فضایی اروپا معتقدند که در آینده مفهوم کنترل رباتیک از راه دور از حوزه فرمان مستقیم به جایگاه نظارت بر خودکارسازی یا عملیات خودکار ربات تغییر خواهد کرد.
در حوزه فناوری کنترل مستقیم ربات، کاربر یا فضانورد باید تمام وظایف ربات را صرفاً از طریق فرمان انجام داده و ربات نیز فرمان‌ها را با دریافت جزئیات انجام می‌دهد.
مفهوم فناوری نظارت بر خودکارسازی به این معنا است که کاربر با ارسال یک فرمان از ربات می‌خواهد که یک مأموریت را انجام دهد و جزئیات آن بر عهده ربات است. به‌عنوان‌مثال در این آزمایش فضانوردان از ربات رولین خواستند تا یک کابل را به پورت تعبیه‌شده در یک قطعه متصل کنند. سپس ربات رولین پس از دریافت فرمان با استفاده از هوش مصنوعی کابل موردنظر را پیدا و آن را به محل موردنظر متصل کرد.
ربات‌های فضایی آینده مجهز به هوش مصنوعی به درجه‌ای از خودمختاری خواهند رسید که جزئیات هر فرمان را به‌صورت خودکار انجام می‌دهند و در مواردی که ربات با مشکل مواجه شود، هوش مصنوعی ربات را در وضعیت پایدار و ایمن تا رسیدن پاسخ از اپراتور زمینی نگه می‌دارد.
فضانوردان معتقدند که ربات‌های فضایی باید به مرحله‌ای از هوش مصنوعی دست یابند که توانایی حل مشکلات را از طریق یادگیری کسب کنند. این مفهوم به آن معنا است که با توجه به فاصله غیرقابل‌تصور اجرام فضایی امکان کنترل مستقیم ربات در سیاره‌های دوردست ممکن نیست.
ربات فضایی رولین بخشی از پروژه موسوم به “مترون” است. هدف از اجرای این پروژه توسعه فناوری ربات‌های فضایی برای ساخت ایستگاه‌های موردنیاز قبل از ورود انسان به مریخ است.

 
منبع isna
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=4964
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها