خط اعتباری ساخت ماهواره سنجشی تا دو هفته دیگر گشوده می شود

0 465

محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات می گوید، خط اعتباری(ال سی) لازم برای شروع ساخت ماهواره ملی سنجشی تا دو هفته دیگر با همکاری یک شرکت روسی باز خواهد شد. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات  عصر چهارشنبه در مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر فضایی ایران در محل پژوهشگاه فضایی افزود: مجوز لازم از شورای اقتصادی دریافت شده و بانک عامل کار را به زودی آغاز خواهد کرد.

توافق ساخت ماهواره سنجشی ایران با همکاری روسیه در سیزدهمین کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در بیست و سوم آذرماه امسال در تهران نهایی شد. «محمود واعظی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم اختتامیه این کمیسیون مشترک گفته بود، آغاز ساخت این ماهواره برای توسعه روابط مهم ارزیابی می شود. 

وی از برنامه ریزی برای سه پرتاب ماهواره در امسال و سال آینده خبر داد و افزود: تا پایان امسال یک ماهواره به نام “شریف ست” یا ماهواره “دوستی” به فضا پرتاب خواهد شد و امیدواریم تا پایان سال 96 نیز دو ماهواره دیگر به فضا پرتاب شود. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: این سه ماهواره در مراکز تحقیقاتی دانشگاه های کشورمان و با توان متخصصان و جوانان ایرانی ساخته شده است و با پرتاب آنها بخشی از نیازهای کشورمان مرتفع خواهد شد. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره برنامه اعزام انسان به فضا نیز گفت: این برنامه ربط زیادی به وزارت ارتباطات ندارد.

وی همچنین گفت: ماهواره ملی مخابراتی نیز از دیگر برنامه های وزارت ارتباطات در حوزه ماهواره فضایی است که اقداماتی نیز برای ساخت آن صورت گرفته و برای اجرایی شدن آن با دو سه شرکت خارجی درحال مذاکره هستیم که در آینده نزدیک جزئیات آن را اعلام خواهیم کرد.وزیر ارتباطات همچنین افزود: ما اگر بخواهیم در جهان جایگاهی داشته باشیم باید این امکان را برای جوانان با استعدادهای فکری خود فراهم کنیم تا با بروز توان آنها نیازهای خود را برطرف کنیم. 
 
واعظیادامه داد: ما نمی توانیم تنها با فروش نفت و مواد خام معادن کشور را به جایگاه واقعی خود در جهان برسانیم و این جوانان هستند که با سرمایه گذاری بر روی آنها می توانیم آنان را جایگزین منابع نفت و گاز کنیم. واعظی افزود: جوانان ما امتحان خود را پس داده اند و حضور آنها در فعالیت های برتر علمی جهان جای افتخار و غرور دارد، هم اکنون حتی در چین نیز که خود صادر کننده نیروی انسانی است جوانان متخصص ایرانی در حال فعالیت در این کشور هستند. 
 
وی با اشاره به توسعه فعالیت های علمی و پژوهشی کشور در دو حوزه کمی و کیفی افزود: نهضت علمی در کشور آغاز شده و برخلاف گذشته که تنها در چند دانشگاه محدود فعالیت های علمی جریان داشت اکنون در سراسر کشور درحال فعالیت هستند و وظیفه ما بعنوان دولت حمایت از این نوع فعالیت ها و برگزاری چهارمین جشنواره تقدیر از پژوهشگران پژوهشگاه فضایی نیز در چارچوب همین حمایت هاست.وزیر ارتباطات تأکید کرد: هم در دولت و هم در کلیت نظام توجه ویژه ای به حوزه فضایی صورت گرفته است و ما با تأکیدات مقام معظم رهبری تلاش داریم با اجرای برنامه های مختلف انتظارات را برآورده کنیم. 
 
وزیر ارتباطات همچنین به تلاطم های چند سال اخیر در حوزه فضایی کشور اشاره کرد و گفت: با جابجایی های صورت گرفته در مدیریت بخش هایی از حوزه فضایی کشور اکنون آرامش به این حوزه بازگشته است و ما تلاش داریم از لحاظ بودجه ای نیز مشکلات این حوزه را برطرف کنیم.وی افزود: البته ما هنوز نتوانسته ایم شرایط بودجه ای مطلوبی برای حوزه فضایی در وزارت ارتباطات ایجاد کنیم اما در سالهای اخیر با اولویت بندی برنامه های خود تا حدودی مشکلات بودجه ای را در این حوزه برطرف کرده ایم.
 

 

منبع آفتاب
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=484
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها