آمادگی استارتاپ آمریکایی برای پرتاب ماهواره

0 732

“راکت لب” که یک استارتاپ آمریکایی فعال در عرصه فضاست اعلام کرده است که با رفع نواقص موشک خود آماده پرتاب ماهواره به فضاست.

این شرکت در ماه مه اولین پرتاب خود را در نیوزلند با موفقیت نسبی انجام داد و حال اعلام کرده است که با رفع نواقص و ایرادات موجود در پرتاب اول، آماده دومین پرتاب و ارسال ماهواره به مدار زمین است.آزمایش‌های نهایی بر روی موتور موشک این استارتاپ موسوم به “الکترون”(Electron) تا ماه آینده انجام خواهد شد و پس‌ازآن برنامه‌ها برای انجام دومین پرتاب آغاز می‌شود.

این بار قرار است که این موشک دو محموله را نیز به همراه خود ببرد. این دو ماهواره برای عکس‌برداری از زمین و همچنین پیش‌بینی و رصد وضعیت آب‌وهوایی و جوی مورداستفاده قرار خواهند گرفت.اولین پرتاب موشک الکترون تا حدودی موفقیت‌آمیز بود اما این موشک نتوانست به مدار زمین برسد.

در بررسی‌های انجام‌شده پس از پرتاب مشخص شد که اشکالات موجود در سامانه ارتباطی بین پایگاه زمینی و موشک و عدم دریافت صحیح دستورات سبب شده است که هدایت موشک با مشکل مواجه شود اما حال محققان اطمینان داده‌اند که این مشکل حل‌شده و در پرتاب دوم این مسئله تکرار نخواهد شد.
چندی پیش رقیب این استارتاپ در نیوزلند که “وکتور”(Vector) نام دارد موفق شد مجموعه‌ای از ماهواره‌های کوچک را به فضا ببرد و حال این “راکت‌ لب” است که قصد دارد دومین شرکت در این کشور باشد که ماهواره به فضا می‌برد.

موشک “الکترون” برای پرتاب کردن ماهواره‌های کوچک با وزن کمتر از 150 کیلوگرم به مدار زمین با هزینه حدود 4.9 میلیون دلار ساخته‌شده است. پرتاب آزمایشی این موشک 17 متری بخشی از برنامه تجاری – فضایی است که باهدف کاوش و دستیابی به اطلاعات صورت می‌گیرد.

 
منبع ایسنا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=4766
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها