تلسکوپ فضایی «لوویر» در راه است

0 1,138

به‌تازگی مشخص‌شده که ناسا در حال طراحی تلسکوپ جدیدی به نام «لوویر» (LUVOIR) برای ارسال به فضا در سال‌های 2030 تا 2040 است و این آژانس 4 گروه کاری را برای بررسی ایده‌های مرتبط با 4 مأموریت اصلی تشکیل داده است. تلسکوپ جدید قرار است اطلاعات کهکشانی تازه‌ای را در اختیارمان قرار دهد.

تلسکوپ هابل دید کهکشانی ما را متحول نموده، از سوی دیگر، پروژه‌های دیگر ازجمله تلسکوپ‌های فضایی جیمز وب (James Webb) و WFIRST (تلسکوپ پیمایش مادون‌قرمز میدان عریض) که قرار است در سال‌های 2018 و 2020 به فضا ارسال شوند، نوید دریافت اطلاعات بیشتر را می‌دهند و پس از آن‌ها، لوویر قرار است قدرت دید 40 برابر هابل داشته باشد. هم‌اکنون گروه‌های کاری مذکور در حال بررسی قابلیت‌های تلسکوپ جدید و محدودیت‌های ساخت آن هستند. از سوی دیگر آن‌ها تحقیق می‌کنند که در آینده این تلسکوپ قرار است چه اطلاعاتی را در اختیار منجمین قرار دهد.

در حال حاضر 4 مأموریت اصلی تلسکوپ مشخص‌شده که عبارت‌اند از:
1- عکس‌برداری از سیارات فراخورشید جهت بررسی امکان وجود حیات
2- تلسکوپ بزرگ باقابلیت بررسی نورهای ماورای بنفش، مادون‌قرمز و نورهای مرئی
3- نقشه‌برداری توسط پرتوهای اکس
4- نقشه‌برداری از راه دور توسط مادون‌قرمز

ناسا قبلاً نیز از فناوری‌های مشابه، به‌منظور مشاهده فضا استفاده کرده (ازجمله در هابل)؛ ولی این بار قرار است تلسکوپ جدید، تحقیقات کامل‌تر و وسیع‌تری را انجام دهد. تصمیم‌گیری نهایی در مورد اینکه احتمالاً کدام مأموریت‌ها قرار است توسط این تلسکوپ انجام شود، به آینده موکول شده و البته بسیار وابسته به سایر شرکت‌های دخیل در این پروژه نیز خواهد بود.

 
منبع digiato
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=4743
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها