دبیرکل اپسکو: ایران برای توسعه فضایی آماده است

0 883

«لی شین جون» که برای شرکت در یازدهمین نشست شورای سران سازمان همکاری‌های فضایی آسیا و اقیانوسیه به تهران سفرکرده است، گفت: ما در اپسکو بر پایه دستاوردهای دولت ایران، برای به اشتراک‌گذاری یافته‌های دیگر اعضا آمادگی داریم. فعالیت‌های اپسکو که مقر آن در چین است، به‌طور رسمی از سال 2008 میلادی آغاز شد و درزمینهٔ آموزش و تربیت نیروی انسانی، انجام طرح‌های مشترک در فضا و ماورای جو و استفاده و بهره‌وری از ماهواره‌ها فعالیت می‌کند. آقای لی ادامه داد: فکر می‌کنم فناوری فضایی می‌تواند همه روندها را سرعت ببخشد و مردم کشورهای مختلف از آن بهره‌مند شوند. 
 تبادل دانش و فناوری فضایی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیست و دوم شهریورماه پس از دیدار با دبیر کل سازمان همکاری‌های فضایی آسیا و اقیانوسیه از تعریف 2 طرح تخصصی با اعضای این سازمان خبر داد. «محمدجواد آذری جهرمی» هدف از این طرح‌ها را «استفاده از توانمندی‌های بین‌المللی» اعلام کرد و گفت: به‌محض جمع‌بندی این طرح‌ها، گزارش آن را منتشر می‌کنیم. لی نیز درباره شیوه‌های بهره‌مندی متقابل جمهوری اسلامی ایران و اپسکو از دانش یکدیگر به ایرنا گفت: در اپسکو همه اعضا، برابرند. هر یک از کشورهای عضو هنگامی‌که می‌خواهند با یکدیگر همکاری کنند، فناوری خود را در سطح یکسان به اشتراک می‌گذارند. هشت کشور جمهوری اسلامی ایران، چین، بنگلادش، پاکستان، مغولستان، پرو، تایلند و ترکیه در اپسکو عضوند. دبیر کل اپسکو تصریح کرد: ما این همکاری‌ها را ادامه می‌دهیم و بر آن تأکیدداریم. وی ادامه داد: فکر می‌کنم ما (ایران و اپسکو) می‌توانیم دانش و فناوری فضایی را تبادل کنیم و آن را با یکدیگر به اشتراک بگذاریم.  لی ابراز امیدواری کرد روزی برسد که همه اعضا بتوانند در سطحی یکسان و برابر با یکدیگر در قالب این سازمان بین‌المللی فضایی همکاری کنند. 
آن‌گونه که آذری جهرمی اعلام کرد همکاری با اپسکو در 2 بخش ماهواره‌های سنجشی و مخابراتی تعریف‌شده است. وی توضیح داد: کشورهای عضو این سازمان با اشتراک‌گذاری داده (دیتا) از ماهواره‌های سنجشی می‌توانند خدماتی به هم دهند و به‌جای فرستادن 10 ماهواره و ساخت یک ایستگاه دریافت، ماهواره واحدی را با 10 ایستگاه دریافت داشته باشند. بهمن‌ماه گذشته در پی بارش‌های شدید در چند استان جنوبی مانند فارس، بوشهر، کرمان و هرمزگان سیل جاری شد که خسارت‌های جانی و مادی به همراه داشت. آن‌گونه که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد در سیل چند ماه پیش استان‌های فارس و بوشهر از کشورهای عضو اپسکو برخی اطلاعات ماهواره‌ای دریافت شد و در اختیار سازمان مدیریت بحران قرار گرفت. از دیگر اهداف اپسکو می‌توان به توسعه مراکز آموزش، توسعه همکاری‌های صلح‌آمیز و تقویت توانایی‌های کشورهای عضو اشاره کرد. یازدهمین نشست شورای سران سازمان همکاری‌های فضایی آسیا و اقیانوسیه (اپسکو) از بیست و یکم شهریورماه با حضور رئیسان سازمان‌های فضایی و نمایندگان رسمی هشت کشور عضو، در تهران آغاز شد. در پایان این نشست، ایران در 2سال گذشته ریاست شورای سران اپسکو را بر عهده داشت و در نشست تهران، این کرسی را به مغولستان تحویل داد.

 
منبع ایمنا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=4717
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها