ایران در صنعت ریزماهواره‌ها موفق است

0 602

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، منوچهر منطقی در خصوص جایگاه ایران در زمینه تولید ریزماهواره‌ها، گفت: بحث میکروماهواره ها موضوع جدیدی برای ایران محسوب نمی شود چراکه هم اکنون توانسته ایم پایه های دانش و فناوری در این حوزه را از طریق شرکت های دانش بنیان و دانشگاه ها ایجاد کنیم.
وی افزود: کافی است که سمت و سوی تخصصی مناسبی برای این صنعت تعیین شود تا بتوانیم ریز ماهواره های ارزان قیمت را در کشور تولید کنیم.
رییس مرکز ملی فضایی ایران در ادامه با تاکید براینکه یکی از کارهای ضروری در حال حاضر شبکه سازی بین ماهواره ها است گفت: با این کار نیازهای اقتصادی توسط این شبکه تامین خواهد شد.
وی همچنین بیان کرد: هم اکنون کشور ما در صنعت میکروماهواره ها در جایگاه خوبی قرار دارد و از نظر پایه های دانشی و نیروهای متخصص غنی هستیم.
منطقی در ادامه با بیان این که معمولا ریزماهواره ها توسط دانشگاه ها طراحی می شود، گفت:در حال حاضر 6 دانشگاه به طور تخصصی و با تسلط کامل روی پروژه های متعدد ماهواره ای کار می کنند.
رییس مرکز ملی فضایی ایران با اشاره به این که در این 6 دانشگاه، 3 پایه محصول ملی را تعریف کرده ایم، اظهارکرد: هر کدام از این دانشگاه ها، خدمات قابل ملاحظه ای را ارائه می دهند.
رییس مرکز ملی فضایی ایران در بخش دیگری از سخنان خود، تصریح کرد: از مزیت های ریز ماهواره ها این است که تولید با سرعت بالایی پیش می رود و از هزینه ها کاسته می شود؛ چرا که ما از تولید یک ماهواره بزرگ به تعداد زیادی ماهواره کوچک و مشابه می رسیم. در واقع می توان یک تولید سریالی در این زمینه راه اندازی کرد.
وی معتقد است که در ماهواره های کوچکتر می توان کارایی ماهواره های بزرگتر را داشت.
به گفته منطقی، می توان با شبکه 24 ماهواره 100 کیلوگرمی همان نتیجه ای را دریافت کرد که از ماهواره 7/2 تن می توان گرفت، چشم انداز دنیا در دو دهه آینده به این سمت پیش می رود که افراد می توانند ماهواره شخصی داشته باشند و بوسیله موبایل خود آن را کنترل کنند.

منبع ایرنا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=4107
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها