اولین ایستگاه فضایی چین سقوط می‌کند

0 20

اولین ایستگاه فضایی چین موسوم به”تیانگونگ-1″ در حال کاهش ارتفاع است و قطعا تا ماه آوریل سال 2018 میلادی وارد جو زمین شده و نابود خواهد شد.
به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، اداره امور فضایی سازمان ملل متحد به چین اعلام کرده است که ایستگاه فضایی تیانگونگ-1 تا هشت ماه آینده وارد جو زمین شده و نابود خواهد شد.
پیش از این پیش‌بینی شده بود که این سقوط تا ماه فوریه اتفاق خواهد افتاد.
این ایستگاه فضایی در سپتامبر 2011 به فضا پرتاب شد و از سال 2016 فعالیت علمی خود را متوقف کرد اما تا به امروز ساختار ظاهری خود را حفظ کرده است.
در حال حاضر این ایستگاه فضایی در ارتفاع 349 کیلومتری سطح زمین قرار دارد اما روزانه 160 متر از ارتفاع آن کاسته می‌شود.
مراکز مختلف نظارتی در عرصه فضا پیش‌بینی‌های متفاوتی در رابطه با تاریخ ورود این ایستگاه به جو انجام داده‌اند که بیشتر آنها ماه‌های ژانویه، فوریه، مارس و آوریل 2018 را به عنوان تاریخ نابودی کامل ایستگاه تیانگونگ-1 اعلام کرده‌اند.
بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که نابودی این ایستگاه خطری برای هواپیماها و وسایل نقلیه هوایی نخواهد داشت و احتمال بروز حادثه بسیار ناچیز است.
در اعلامیه سازمان ملل به چین آمده است که این کشور باید به طور کامل بر روند ورود این ایستگاه به جو نظارت کند و اطلاعات کامل در رابطه با این اتفاق را منتشر کند.
همچنین این سازمان چین را موظف کرده است که در زمان وقوع سقوط قطعی از طریق کانال‌های دیپلماتیک اطلاع‌رسانی کند.
ایستگاه فضایی تیانگونگ-1 پس از آنکه درخواست چین برای همکاری در پروژه ایستگاه فضایی بین‌المللی رد شد، بوسیله آژانس فضایی چین ساخته و به فضا پرتاب شد.
چین اعلام کرد که این ایستگاه به عنوان یک نمونه اولیه و غیردائم خواهد بود و نمونه ثانویه‌ای از آن را در سال 2016 با نام “تیانگونگ-2” تولید و راه‌اندازی کرد.

منبع ایسنا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=3867
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها