پرواز بسیار موفق فضاپیمای خصوصی

0 265

از سال 2010 که مباحث خصوصی‌سازی فضا در ایالات متحده آمریکا مطرح شد، شرکت‌ها و میلیاردرهای جاه‌طلب مختلفی به این عرصه وارد شدند اما تعداد انگشت‌شماری از آنها توانستند راه را ادامه دهند. شرکت ویرجین‌گلکتیک نیز یکی از اعضای این باشگاه عجیب بود که علی‌رغم شکست نخستین، توانست در بازی بماند.
نخستین آزمایش یک فضاپیمای این شرکت در سال 2014 با سقوط دراماتیکی همراه شد و همگان تصور می‌کردند که ویرجین‌گلکتیک از گردونه رقابت حذف شده‌ است اما آن چه دیروز روی خط توییتر و وب‌سایت این شرکت قرار گرفت، خون تازه‌ای به رگ‌ها این نام جاری ساخت.
دومین فضاپیمای ویرجین گلکتیک با نام «VSS Unity» توانست آزمایشی موفقیت‌آمیز را پشت سر بگذارد. این فضاپیما به ارتفاع بال صعود کرد و در آن ارتفاع عملیات «پرواز بدون موتور» را با دستیابی کامل به اهداف به پایان رساند.
این پرواز 10 دقیقه‌ای توانست فضاپیما را به سرعت 0/6 ماخ برساند و اطلاعات لازم برای عملکرد آن در شرایط واقعی را برای مهندسان شرکت جمع‌آوری کند. اگرچه هنوز هم آزمایش‌های بی‌شماری سر راه پرواز اصلی قرار دارد و تا میانه‌های سال آینده میلادی (2017) شاهد پرواز با راکت این فضاپیما نخواهیم بود اما موفقیت کامل و بدون نقصی که در این پرواز به‌دست آمد، مهندسان طراح را هم شگفت‌زده کرد و این امیدواری ایجاد شد که گام بعدی ویرجین گلکتیک، ورود به رقابت با غول‌هایی مانند اسپیس‌ایکس و بوئینگ خواهد بود.

منبع آنا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=295
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها