اخذ و پایش اطلاعات ماهواره‌ای در مرکز فضایی قشم

0 1,153

رئیس سازمان فضایی ایران گفت: مرکز فضایی قشم به‌عنوان یکی از مراکز اخذ و پایش داده‌های ماهواره‌ای و ایستگاه زمینی ماهواره، به زیرساخت‌های مناسب، تجهیز شده است. محسن بهرامی رئیس سازمان فضایی ایران گفت: روند تکمیل و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای مرکز فضایی قشم به‌خوبی پیگیری شده و پس از انجام مذاکرات لازم با سازمان منطقه آزاد قشم و امضا سند تفاهم‌نامه همکاری بین دو سازمان، اقدامات لازم جهت تأمین اراضی موردنظر برای توسعه فعالیت‌ها و خدمات مرکز فضایی قشم انجام شده است. بهرامی با اشاره به اینکه توسعه مرکز فضایی قشم و ارائه خدمات در این مرکز از اهداف سازمان فضایی ایران است، گفت: مرکز فضایی قشم به‌عنوان یکی از مراکز اخذ و پایش داده‌های ماهواره‌ای و ایستگاه زمینی ماهواره، به زیرساخت‌های مناسب مجهز شده است.

بهرامی با اشاره به اینکه توسعه مرکز فضایی قشم و ارائه خدمات در این مرکز از اهداف سازمان فضایی ایران است، گفت: مرکز فضایی قشم به‌عنوان یکی از مراکز اخذ و پایش داده‌های ماهواره‌ای و ایستگاه زمینی ماهواره، به زیرساخت‌های مناسب مجهز شده است. وی افزود: با توسعه زیرساخت‌های مرکز فضایی قشم، روند اخذ و پایش اطلاعات ماهواره‌ای بهبود و توسعه می‌یابد. این مرکز می‌تواند هم به‌عنوان یک مرکز زمینی برای پایش اطلاعات فضایی و هم برخی پدیده‌های دریایی نظیر کشنده‌ها و وضعیت آبزیان باشد. بهرامی تصریح کرد: هم‌اکنون ایستگاه کنترل و دریافت تصاویر ماهواره‌های بومی کشور در این مرکز مستقر است و اکنون اولین گام مهم در جهت تحقق این اهداف برداشته‌شده است.

معاون وزیر ارتباطات ادامه داد: با توجه به پیشینه جمهوری اسلامی ایران در بهره‌برداری صلح‌آمیز از فضای ماورای جو، اینک به مرحله‌ای رسیده‌ایم که توانسته‌ایم این فناوری را در کشور بومی‌سازی کنیم. این مقام مسئول یادآور شد: موقعیت مکانی جزیره قشم در کشور موجب شده تا یکی از مراکز فضایی کشور در جزیره مهم و استراتژیک خلیج‌فارس ایجاد شود. وی افزود: سازمان فضایی ایران بر اساس قابلیت‌های جغرافیایی این منطقه را جهت ایجاد یکی از مراکز فضایی خود انتخاب کرد و در بهمن‌ماه سال مرکز فضایی قشم افتتاح شد.

 
منبع فارس
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=2564
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها