خرید آنلاین برچسب با طرح فضا خرید آنلاین تلسکوپ خرید آنلاین قاب گوشی خرید آنلاین کتاب های نجومی خرید آنلاین کیف با طرح فضا خرید آنلاین لباس با طرح فضا  خرید آنلاین لوازم تحریر با طرح فضا خرید آنلاین ماگ با طرح فضا

چین ۵ ماهواره با اهداف مختلف شامل ردیابی سیگنال‌های اطلاعاتی را به فضا فرستاد

دانلود مستند فضایی با زیر نویس فارسی

0
زمان مطالعه: 2 دقیقه

چین دومین گروه از ماهواره‌های سنجشی نینگژیا-۱ (Ningxia-1) را به‌وسیله ماهواره‌بر لانگ مارچ-۶ (Long March-6) به فضا پرتاب کرد. این عملیات روز جمعه ۹ژوئیه (۱۸تیر) ساعت ۱۲:۰۰ به‌وقت گرینویچ از پایگاه فضایی تاییوان (Taiyuan) در شمال چین انجام شد و طی آن ۵ ماهواره نینگژیا-۱ در مدار لئو قرار گرفتند. ماموریت ماهواره‌های تجاری نینگژیا-۱ پایش سیگنال‌های فرکانس رادیویی، پایش ترافیک و ردیابی سیگنال‌های اطلاعاتی عنوان شده است. 

ماهواره‌های مذکور با وزنی در حدود ‍۱۴۰ کیلوگرم شبکه‌ای را تشکیل می‌دهند که به جمع‌آوری اطلاعات از سیگنال‌های الکترونیکی و سایر سامانه‌های مورد استفاده دولت‌ها یا نهادهای خارجی می‌پردازد. این سیگنال‌های الکترونیکی می‌توانند در سلاح‌ها، ارتباطات یا سامانه‌های راداری استفاده شوند.

نمای ماهواره‌های نینگژیا-۱

گروه اول ماهواره‌های نینگژیا-۱ که از آن‌ها با نام ژونگزی (Zhongzi) نیز یاد می‌شود، اواخر سال ۲۰۱۹ در مدار قرار گرفت و اکنون تعداد این ماهواره‌ها به عدد ۱۰ رسید. این ماهواره‌ها را شرکت چینی دی‌اف‌اچ ستلایت (.DFH Satellite Co) ساخته است و دیگر شرکت چینی به‌نام نینگژیا جینگوی (.Ningxia Jingui Information Technology Co) آن‌ها را اپراتوری می‌کند.

لانگ مارچ-۶ که در این ماموریت از آن استفاده شد، یک ماهواره‌بر سه مرحله‌ای سوخت مایع بوده که با وزنی معادل ۱۰۳ تن، ۲۷ متر طول دارد. همچنین قطر مرحله اول آن ۳.۳۵ متر و قطر مراحل دوم و سوم آن ۲.۲۵ متر است. لانگ مارچ-۶ را آکادمی فناوری پروازهای فضایی شانگهای (Shanghai Academy of Spaceflight Technology) چین ساخته و قادر به انتقال ۱۰۸۰ کیلوگرم محموله به مدار خورشیدآهنگ است. این ماهواره‌بر از دی متيل هيدرازين نامتقارن (UDMH) و دی‌نیتروژن تتراکسید به‌عنوان سوخت بهره می‌برد. اولین ماموریت لانگ مارچ-۶ در سال ۲۰۱۵ صورت پذیرفته و با احتساب این عملیات تاکنون ۶ بار به فضا پرتاب شده است که همه آن‌ها موفق بوده‌اند.

 

wikipedia ، space.skyrocket ، everydayastronaut ، nasaspaceflight ، rocketlaunch

با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=18107

به 9000 هزار فالوئر اینستاگرام اسپاش بپیوندید

مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها