ابراز نگرانی نسبت به هک ماهواره‌ها در فضا

0 801

سازمان ناسا به تازگی هک ماهواره‌ها و تجهیزات فضایی را به عنوان بزرگ‌ترین نگرانی‌های خود مطرح کرد. جانت هانا رویز که (Jeanette Hanna-Ruiz)، مدیر ارشد امنیت اطلاعاتی ناسا وظیفه‌ی محافظت از داده‌های ارسال شده به زمین یا از آن را در برابر امنیت سایبری بر عهده دارد، گفت: «دیر یا زود، شخصی که اقدام به هک در فضا بکند پیدا خواهد شد و ما خود را یک هدف بسیار جذاب می‌بینیم.»

امنیت سایبری در سازمان ناسا در بخش‌های مختلفی مانند محافظت از سامانه‌های ایمیلی شبکه پایگاه‌ها مختلف آمریکادر روسیه را شامل می‌شود، مکان‌هایی که آمریکایی‌ها خدمه با ایستگاه بین‌المللی فضایی کار می‌کنند. همچنین امنیت داده‌های 20 مرکز علمی خود در سراسر آمریکا را تأمین می‌کند.

جانت هانا رویز قبل از ناسا به عنوان مشاور امنیت سایبری مایکروسافت، وزارت امنیت داخلی و کاخ سفید (در طول ریاست جمهوری اوباما) فعالیت می‌کرد. رویز نگران است هکرها به ارتباطات بین ناسا و یکی از 65 فضاپیمای انتقال‌دهنده داده‌های تحقیقاتی آن‌ها نفوذ پیدا کنند. وی نگران حمله‌ی سایبری به ماهواره‌ها و حتی به دست گرفتن کنترل آن‌ها توسط مجرمان است.

ناسا در سال گذشته اعلام کرد 1484 حمله‌ی سایبری شامل از دسترس خارج شدن وبگاه یا برنامه‌های آن‌ها رخ‌داده است. آزمایش‌های قبل از پرتاب:تأمین امنیت موشک‌ها، ماهواره‌ها و دیگر زیرساخت‌ها قبل از پرتاب آن‌ها به فضا یک موضوع کلیدی به شمار می‌آید. به همین دلیل متخصصان آزمایش‌های متنوعی مانند تحمل فشار یا مقاومت در برابر گرما و سرمای شدید را روی آن‌ها انجام می‌دهند. رویز گفت: «ما افراد زیادی را داریم که روی ارسال تجهیزات یاد شده به فضا تمرکز کرده‌اند. این افراد احتمالاً به تأمین امنیت فکر نمی‌کنند و حقیقت این است که من هم هنوز نمی‌دانم از آن‌ها بخواهم به این مسئله فکر کنند یا خیر.»

رویز توضیح داد گروه امنیتی وی در حال تحقیق روی آسیب‌پذیری‌های برنامه‌نویسی، چارچوب‌ها و دیگر زمینه‌های مشابه است. همچنین بهبود سامانه‌های کنترل صنعتی قدیمی مانند سیستم‌های پرتاب فضاپیما نیز یکی دیگر از زمینه‌های فعالیت آن‌ها است.وی افزود: «در حال حاضر ناسا از ما می‌خواهد ارزشمندترین داده‌ها و نحوه‌ی محافظت از آن‌ها را پیدا کنیم.»

فضانوردان آمریکایی برای رفتن به ایستگاه بین‌المللی از فضانورد سایوز روسیه (Soyuz) که از قزاقستان پرتاب می‌شود استفاده می‌کنند و یک گروه بر شبکه‌ی ناسا و داده‌های دفاتر آن در سراسر روسیه نظارت می‌کنند.

مدیر ارشد امنیت اطلاعاتی ناسا با اشاره به اینکه داده‌های ارسالی از سوی ایستگاه بین‌المللی فضایی نیز بررسی می‌شوند، ادامه داد: «گروه ما همواره روی شبکه‌ها و سامانه‌های یاد شده نظارت می‌کند تا آسیب‌پذیری‌های به وجود آمده شناسایی شوند.»

منبع سایبربان
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=1705
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها