پاکسازی زباله‌های فضایی از اطراف زمین

0 720

جایزه پانصد هزار دلاری فاز دوم برنامه NIAC که توسط ناسا اداره می‌شود به فناوری جدیدی موسوم به Brane Craft اختصاص یافت. این برنامه با هدف توسعه و تولید فناوری‌های جدید برای پاکسازی زباله‌های فضایی از اطراف زمین ایجاد شده است.فناوری Brane Craft در واقع یک صفحه نازک به ابعاد 90 سانتیمتر و وزن 85 گرم است که ضخامتی کمتر از موی انسان دارد. هدف از طراحی این فناوری دستیابی به خرده زباله‌های فضایی و وارد کردن آن‌ها به بخشی از اتمسفر زمین است که موجب سوختن زباله‌ها می‌شود.

روی این صفحه نازک سلول‌های خورشیدی، سیستم نیروی محرکه الکتریکی، سیستم تامین توان، سیسم ارتباطی، سیستم کنترل و فرمان، سیستم تشخیص رفتار، سیستم کنترل رفتار و سیستم کنترل شکل نصب شده است.این فناوری در فاز اول پروژه جایزه 100 هزار دلاری را به دست آورد که صرف توسعه آن شد.

در فاز سوم این پروژه قرار است طرح‌های ارائه شده به مدت دو سال مورد تحقیقات بیشتر قرار گیرند و نمونه‌های آزمایشگاهی از آن‌ها تولید شود. قرار است در این مدت بهترین فناوری های تولید و توسعه شناسایی شده و نقشه راه آماده شود. سپس توصیه‌هایی برای توسعه بیشتر و مناسب‌تر طرح‌ها ارائه خواهد شد.بر اساس ارزیابی ناسا در حدود 7 هزار و 700 تن خرده زباله فضایی در اطراف سیاره زمین وجود دارد که به صورت گلوله‌های سرگردان در فضا عمل می‌کنند و موجب ورود آسیب به ماهواره‌ها و سایر تجهیزات مستقر در فضا می شوند.

منبع ایرنا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=1612
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها