کارخانه های شناور در فضا بزودی ساخته خواهند شد

0 482

به نظر می‌رسد در آینده نزدیک قرار است ساختارهایی در اطراف کره زمین ساخته شوند که می‌توان از آن‌ها به عنوان کارخانه های شناور در فضا استفاده کرد. امروزه، شرکت‌های خصوصی بیشتری به دنبال فعالیت در خارج از زمین هستند و به همین منظور، فضا را نشانه گرفته‌اند.

این شرکت‌ها تصمیم دارند برای مدیران، کارخانه‌های پیشگام در نوآوری و تکنولوژی، شرایطی را فراهم کنند تا دسترسی ارزان‌تری به مدار زمین برای فعالیت کردن داشته باشند. یکی از شرکت‌های خصوصی فعال در این زمینه، شرکت Bigelow Aerospace است. این شرکت به تازگی پیشنهاد داد که از اقامتگاه‌های انعطاف‌پذیرش به عنوان کارخانه های شناور در فضا بهره‌برداری شود. این نگرش هیجان‌انگیز می‌تواند راه را برای توسعه‌دهندگان این فناوری هموار کند. از مدتی پیش برخی از شرکت‌ها مانند nScrypt که در حوزه طراحی و تولید چاپگرهای سلول بنیادین فعالیت می‌کند یا شرکت Bioficial Organs که جوهرهای مخصوص برای چاپگرهای سه بعدی را ارائه می‌کند، به فکر استفاده از فضای اطراف کره زمین و ساختارهای فضایی به منظور توسعه کسب و کارشان افتاده‌اند.

البته شرکت‌های مذکور تنها به ایده‌پردازی اکتفا نکرده‌اند و حتی قرار است تا دو سال آینده یعنی در سال 2019 میلادی، یک پروژه هیجان‌انگیز با عنوان تولید وصله‌های قلبی در ایستگاه فضایی بین‌المللی دنبال شود. این ساختارهای حساس توسط چاپگری تولید می‌شود که بر روی یک راکت تجاری سوار شده و به این ایستگاه مداری منتقل می‌شود.

 

کاهش هزینه‌ها، یکی از عوامل تاثیرگذار برای ایجاد کارخانه های شناور در فضا

یکی از عوامل تاثیرگذار برای ایجاد کارخانه های شناور در فضا ، فاکتور هزینه است اما با نگاهی به سال‌های گذشته می‌توان متوجه شد که هزینه‌ها روز به روز در حال کاهش هستند. در حال حاضر هزینه ارسال یک کیلوگرم محموله به مدار زمین حدود 5 هزار دلار است؛ در حالی که هزینه همین امر در عصر شاتل‌ها حدود 30 هزار دلار بود. این روند کاهش هزینه‌ها باعث شده تا شرکت‌های خصوصی بیشتری به دنبال توسعه کسب و کارشان در فضا باشند و این موضوع می‌تواند به راه‌اندازی کارخانه های فوق مدرن و ماورای تصور در اطراف کره زمین در آینده نزدیک منجر شود.

منبع مرکز ملی فضایی ایران
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=1589
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها