سفرهای فضایی آسان و ارزان می شود

0 585

شرکت اسپیس ایکس با پرتاب موفقیت‌آمیز راکتی که پیش‌تر هم به فضا رفته بود دست‌ به‌ کار بزرگی زد؛ اما این اتفاق چرا تا این حد در علوم فضا و اکتشافات فضایی از اهمیت برخوردار است. هفته گذشته اسپیس ایکس تاریخ‌ساز شد. این شرکت توانست راکتی را به فضا پرتاب کرده و بازهم با موفقیت بر روی سکوی شناور روباتیکی مستقر در اقیانوس فرونشاند که پیش‌تر هم آن را طی همین فرآیند به مدار زمین پرتاب کرده بود. این موفقیت یعنی صرفه‌جویی چشمگیر در هزینه‌های مربوط به پرتاب‌های فضایی.
آلون ماسک، مالک شرکت اسپیس ایکس این موفقیت را به یک «انقلاب» تعبیر کرده که می‌تواند فصل جدیدی در اکتشافات فضایی بگشاید. نکته مهم و قابل‌توجه این دگرگونی در آن است که ازاین‌پس دسترسی به فضا ارزان‌تر از قبل صورت می‌گیرد. ماسک با غرور درباره این موفقیت صحبت می‌کند: کاری که صورت گرفته روز تاریخی را در عرصه فضا رقم‌زده است. این بدان معناست که می‌توان راکت‌ها را بارها و بارها به مدار زمین پرتاب کرد.

بازیابی راکت ازجمله اهداف اصلی اسپیس ایکس به شمار می‌آمده است؛ اما تنها اسپیس ایکس نبوده که چنین تلاشی را آغاز کرده است. شرکت Blue Origin هم در این زمینه موفق بوده هرچند فرونشاندن راکت را به‌طور آزمایشی انجام داده است. موفقیت این شرکت‌ها پس از شکست‌های متعدد حاصل‌شده است؛ اما حالا که اسپیس ایکس توانسته راکتی را برای بار دوم به فضا پرتاب و بازهم با موفقیت آن را فرونشاند، خستگی ناشی از ناکامی‌های قبلی از تن مهندسان اسپیس ایکس و در رأس تمام آن‌ها آلون ماسک خارج‌شده است.

آمار و ارقام نشان از اهمیت چشمگیر این دستاورد دارد. برای ساخت یک فروند راکت فالکن ۹ چیزی در حدود ۶۱ میلیون دلار خرج می‌شود؛ اما حالا که می‌توان بارها از آن استفاده کرد متوجه صرفه‌جویی هنگفت اقتصادی این نوآوری می‌شویم. نکته مهم دیگر درباره این دستاورد زمان آماده‌سازی راکت برای پرتاب‌های بعدی است. ماسک اعلام کرده که آماده‌سازی راکتی که به‌تازگی از فضا بازگشته ۲۴ ساعت زمان می‌برد و می‌توان بار دیگر آن را برای پرتاب محموله به فضا به کار گرفت. این بدان معناست که حمل‌ونقل فضایی به‌مراتب سریع‌تر از آن چیزی است که تاکنون انجام می‌شده است؛ اما نکته هیجان‌انگیز دیگر مربوط به مکان جغرافیایی پرتاب‌ها می‌شود. موفقیت اخیر اسپیس ایکس گویای آن است که در آینده می‌توان راکت‌های بازیافتی را از همان نقطه‌ای که فرود آمده‌اند برای پرتاب دوباره به فضا آماده کرد.

 
منبع خبرگزاری مهر
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=1535
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها