وان‌وب پرتاب ماهانه ماهوارهای مخابراتی را آغاز می‌کند

0 633

مسئولان شرکت وان‌وب (OneWeb) اعلام کردند این شرکت قصد دارد در ماه دسامبر پرتاب ماهانه ۳۵ تا ۴۰ ماهواره مخابراتی را آغاز کند. گرگ وایلر (Greg Wyler) موسس و مدیر اجرایی وان‌وب گفت: «این شرکت برای ارسال این ماهواره‌ها به مدار زمین ۲۷ ماموریت با حامل فضایی سایوز (Soyuz) دارد که توسط شرکت اروپایی آریان‌اسپیس (Arianespace) انجام می‌گیرد.»

وی افزود: «این بهترین حامل فضایی است که می‌تواند کیفیت، قیمت و قابلیت‌های مورد نظر ما را تامین نماید. در حال حاضر این حامل‌های فضایی از فلوریدا پرتاب نخواهند شد.»

مقامات شرکت وان وب تاکید کردند که وان وب یک شرکت تجاری بوده و به دنبال کسب سود است، اما همچنین ماموریت دارد که دسترسی به اینترنت پرسرعت را برای بخش‌هایی از جهان که دسترسی به آن‌ها دشوار است، فراهم کند. این شرکت قصد دارد تا با همکاری با مدارس کشورهای در حال توسعه، به آن‌ها کمک کند تا از اتصال به اینترنت بهره‌مند شوند. وان‌وب در نهایت قصد دارد دو هزار ماهواره را در مدار زمین قرار دهد.

پروژه اینترنت جهانی وان‌وب، برنامه‌ای بزرگ است که به پروژه شرکت رقیب یعنی اسپیس‌ایکس (SpaceX) شباهت دارد. اسپیس‌ایکس نیز قصد دارد با استفاده از یک شبکه‌ ماهواره‌ای بسیار بزرگ، پوشش جهانی اینترنت را فراهم نماید. پروژه این شرکت که تحت عنوان استارلینک (Starlink) شناخته می‌شود، از لحاظ ابعاد از پروژه وان‌وب بزرگتر است. این شرکت قصد دارد دو شبکه ماهواره‌ای را در فضا قرار دهد که در مجموع متشکل از ۱۲۰۰۰ ماهواره هستند.

در فوریه سال ۲۰۱۸، شرکت اسپیس‌ایکس، دو ماهواره آزمایشی اولیه‌ پروژه استارلینک را به‌ منظور اعلان مالکیت بخشی از طیف موج رادیویی به فضا پرتاب کرد؛ این طیف در حقیقت محدوده فرکانسی است که اسپیس‌ایکس می‌تواند برای برقراری ارتباط با ماهواره‌های خود از آن استفاده نماید.

منبع خبرگزاری ایرنا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=13568
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها