محل تولد ستاره‌های رنگی و درخشان

0 522

آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، عکسی را با کاربران به اشتراک گذاشت که محل تولد بسیاری از ستارگان را نشان می‌دهد. تلسکوپ فضایی هابل تصویری از یک کهکشان مارپیچی را ثبت کرد که ۷۰ میلیون سال نوری از ما فاصله دارد و ستاره‌های رنگارنگ و درخشان در آن به چشم می‌خورد.

رنگ‌های درخشان نارنجی و صورتی در این کهکشان زمانی تشکیل شده‌اند که گاز هیدروژن به شدتِ جریان نور در خارج از ستاره‌های تازه متولد در کهکشان واکنش نشان داده است. این جریان‌های رنگی در میان تاریکی و جریان‌های گرد و غبار قابل رؤیت است. ستاره‌شناسان این نشانه‌های تشکیل ستاره‌ها را زمانی‌ که به مطالعه کهکشان‌ها می‌پردازند، بررسی می‌کنند؛ زیرا میزان تشکیل ستاره‌ها، مکان آن‌ها و تاریخچه‌شان سرنخ‌هایی کلیدی درباره این مجموعه‌های بزرگ گرد و غبار در طول زمان ارائه می‌دهد.

کهکشانی که در تصویر مشاهده می‌شود ان‌جی‌سی ۹۷۲ (NGC 972) نام دارد و در صورت فلکی بَرّه (Aries) قرار دارد. این صورت فلکی دارای سه ستاره اصلی رنگ پریده به صورت مثلثی مختلف‌الاضلاع است. کهکشان ان‌جی‌سی ۹۷۲ در سال ۱۷۸۴ توسط فردریک ویلیام هرشل (Frederick William Herschel) کشف شد.

منبع خبرگزاری ایسنا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=13455
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها