ماهواره ناهید ۱ تا پایان تیر ماه برای پرتاب آماده می‌شود

0 965

بنا به گفته مسئولان پژوهشگاه فضایی، با توجه به اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مبنی بر قرارگیری ماهواره ناهید ۱ در نوبت پرتاب و انجام عملیات آن در آینده نزدیک، مراحل نصب، آزمون و راه‌اندازی بخش زمینی این ماهواره با سرعت و دقت در حال پیگیری و انجام است. به منظور برقراری ارتباط با ماهواره مخابراتی ناهید ١ پس از قرارگیری در مدار، ۳ ایستگاه زمینی در نقاط مختلف کشور در نظر گرفته شده که ایستگاه‌ واقع در مرکز فضایی قشم، دومین مجموعه‌ای است که بدین منظور آماده بهره‌برداری است.

ماهواره ناهید ۱ ماهواره‌ای مخابراتی است که در بهمن سال ۱۳۹۵ با حضور ریاست جمهوری رونمایی شد. این ماهواره در پژوهشکده سامانه­‌های ماهواره پژوهشگاه فضایی ایران به کارفرمایی سازمان فضایی ایران طراحی و ساخته شده است. ماموریت‌های پروژه‌ ناهید در راستای دستیابی به فناوری طراحی و ساخت ماهواره مخابراتی زمین آهنگ، برای نخستین بار در کشور مطرح و در یک ماهواره پیاده‌سازی شده است. همچنین فناوری‌های به کار گرفته شده در این ماهواره به عنوان پایه‌ اصلی فناوری‌های مورد نیاز ماهواره‌های عملیاتی کشور می‌باشد.

یک قدم تا تحویل ناهید ۱ به ایستگاه زمینی

حسین صمیمی رئیس پژوهشگاه فضایی درباره ماهواره ناهید ۱ اظهار کرد: «تنها یک قدم  تا تحویل این ماهواره به ایستگاه زمینی باقی مانده است.» وی ادامه داد: «فرآیند تکمیل پروژه ماهواره ناهید ۱ تا پایان این ماه نهایی می‌شود و سپس این ماهواره برای پرتاب و قرار گرفتن در مدار به نهاد‌های مربوطه تحویل داده خواهد شد.»


رئیس پژوهشگاه فضایی درباره زمان پرتاب ماهواره ناهید ۱ گفت: «پرتاب ماهواره در حیطه وظایف پژوهشگاه فضایی نیست و به همین دلیل از زمان پرتاب آن خبر نداریم.» صمیمی تصریح کرد: «تمام تلاش خود را برای به اتمام رساندن این ماهواره به کار می‌گیریم.» وی با بیان اینکه تا پایان ماه ماهواره ناهید ۱ برای پرتاب آماده می‌شود، اظهار کرد: «کار‌های فنی و ساخت ماهواره به پایان رسیده است و به دلیل مشکلی که برای ایستگاه زمینی ما در قشم به وجود آمده بود تحویل ماهواره ناهید با تاخیر مواجه شد.»

منبع باشگاه خبرنگاران جوان
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=13448
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها