رصد ۲ سیاره مشابه زمین در نزدیکی منظومه شمسی

0 1,395

محققان دو سیاره مشابه زمین رصد کرده‌اند که دور یک ستاره کوچک مدار می‌زنند. ستاره مذکور یکی از نزدیک‌ترین همسایگان منظومه شمسی است. این سیارات در فاصله ۱۲.۵ سال نوری از زمین قرار دارند.

سیاره‌های تازه کشف شده دور ستاره تیگاردن (Teegarden) مدار می‌زنند. به گفته دانشمندان این یکی از کوچک‌ترین ستاره‌های رصد شده است. علاوه بر آن تیگاردن یکی از نزدیک‌ترین همسایگان منظومه شمسی نیز به حساب می‌آید و دمای آن به حدود ۲۷۰۰ درجه سانتیگراد می‌رسد.

مشاهدات دانشمندان تا به حال نشان داده این دو سیاره شبیه سیاراتی هستند که در فاصله نزدیکی از خورشید در منظومه شمسی قرار دارند. البته ستاره تیگاردن دمای خیلی بالایی ندارد و همچنین ۱۰ بار از خورشید سبک‌تر است.

طبق تحقیق جدیدی که در نشریه «ستاره‌شناسی و اختر فیزیک» (Astronomy and Astrophysics) منتشر شده دانشمندان جزئیاتی درباره این دو سیاره منتشر کرده‌اند. جالب آنکه دو سیاره مذکور به شیوه‌ای غیر معمول رصد شده‌اند. به طور معمول سیارات به شیوه «ترانزیت» کشف می‌شوند. در این روش دانشمندان هنگام گذر سیارات از جلوی ستاره و ایجاد سایه روی آن شناسایی را انجام می‌دهند. اما دو سیاره جدید به دلیل موقعیت مکانی جالب خود هنگام گذر از جلوی خورشید رصد شدند. به گفته محققان اطلاعات به دست آمده به طور واضح نشانه وجود دو سیاره هستند.

ماتیاس زشمیستر (Mathias Zechmeister) از انسیستو آسترو فیزیک در دانشگاه گاتینگن (University of Göttingen) و محقق ارشد این پژوهش می‌گوید: «دو سیاره مذکور شبیه به سیارات منظومه شمسی هستند. آن‌ها اندکی سنگین‌تر از زمین بوده و از آنجایی که در فاصله مناسبی از ستاره خود قرار گرفته‌اند، احتمالاً در آن‌ها آب به شکل مایع وجود دارد.»

ستاره تیگاردن در سال ۲۰۰۳ میلادی کشف شد و هنوز اطلاعات زیادی درباره این منظومه وجود ندارد. همچنین به گفته محققان این پژوهش احتمال دارد در این منظومه علاوه بر دو سیاره کشف شده، سیارات دیگری نیز وجود داشته باشد.

منبع خبرگزاری مهر
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=13287
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد
محمد
3 سال قبل

خیلی‌خوب‌است‌عالی‌است‌هتمن‌نصب‌کنید