اولین تماس ماهواره‌های اینترنتی استارلینک با زمین برقرار شد

0 889

۶۰ ماهواره اینترنتی که به عنوان گام نخست از اجرای طرح استارلینک (Starlink)٬ جمعه سوم خرداد به فضا پرتاب شدند، اکنون آغاز به کار کرده و با ایستگاه‌های زمینی تماس برقرار کرده‌اند.

سخنگوی شرکت فناوری‌های فضایی اسپیس ایکس (SpaceX) در ایمیلی اعلام کرده است: «در این برهه از زمان، همه ۶۰ ماهواره٬ آرایه‌های خورشیدی (Solar Arrays) خود را با موفقیت مستقر کرده و ضمن تولید برق، با ایستگاه‌های زمینی ارتباط برقرار کرده‌اند. بیشتر این ماهواره‌ها همین حالا برای رسیدن به ارتفاع عملیاتی، استفاده از سیستم نیروی محرکه‌ای را که در آنها تعبیه شده است آغاز کرده و با استفاده از آنتن‌های پهن‌باند تماس ابتدایی با زمین برقرار کرده‌اند.»

۶۰ ماهواره استارلینک پرتاب شده به فضا، پیشگام تشکیل یک صورت فلکی از ماهواره‌های اینترنتی هستند که در نهایت اگر همه چیز آن طور که برنامه‌ریزی شده پیش رود، هزاران ماهواره را در بر خواهد گرفت.

کمیسیون ارتباطات فدرال مجوز ارسال نزدیک به ۱۲ هزار ماهواره استارلینک را به شرکت اسپیس ایکس داده است. اخیراً ۵ دو جین از این فضاپیماها به ارتفاع ۲۷۳ مایلی (۴۴۰ کیلومتری) فرستاده شده که اکنون در مسیر انتقال به ارتفاع عملیاتی ۳۴۲ مایلی (۵۵۰ کیلومتری) قرار دارند. فرآیندی که به گفته سخنگوی اسپیس ایکس چند هفته دیگر زمان می‌برد. هرچه ارتفاع این ماهواره‌ها نسبت به زمین بیشتر شود، بیش از پیش از میدان دید ناظرین زمین خارج خواهند شد.

به گفته ایلان ماسک (Elon Musk) مدیر اسپیس ایکس، این ۶۰ ماهواره به طور آزمایشی به فضا پرتاب شده‌اند و به این ترتیب بروز اختلال در آنها چندان دور از انتظار نیست و حتی ممکن است چند فروند از این فضاپیماها در صورت نیاز به زمین برگردانده شوند.

اسپیس ایکس در رویای خود برای تامین اینترنت ماهواره‌ای تنها نیست. شرکت‌های دیگری چون تله‌ست (Telesat)٬ وان وب (OneWeb) و آمازون (Amazon) نیز به دنبال آن هستند تا از طریق ایجاد یک صورت فلکی بزرگ در مدار زمین، اینترنت ارزان برای مردم جهان فراهم کنند.

منبع خبرگزاری ایرنا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=13183
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها