مهمترین تصاویر فضایی؛ سلول‌ انسان در فضا و مریخ از فاصله نزدیک

0 587

انسان با کمک تلسکوپ ها سعی دارد بخش های مختلف جهان و رازهای نهفته در آن را ثبت کند. درهمین راستا هفته گذشته تصاویری از ابر بزرگ ماژلانیک، ویژگی های سطحی مریخ و غیره منتشر شدند.

جهان بسیار وسیع است و تصاویری از اعماق فضا این گستره عظیم را به رخ انسان می‌کشد. در همین راستا تلسکوپ‌های مختلفی از جمله هابل سال‌های متمادی است مشغول جمع آوری نور از اجسام آسمانی دوردست هستند. از سوی دیگر انسان مشغول انجام آزمایش‌های مختلفی در فضا است تا تأثیر سفرهای فضایی بر بدن را رصد کند. صرف نظر از این موارد هریک از عکس‌های ثبت شده از فضا، بخشی از آسمان را نشان می‌دهند که ناگفته‌های بسیاری دارد.

در هفته‌ای که گذشت تصاویر فضایی مختلفی منتشر شدند که در اینجا برخی از جالب‌ترین نمونه‌های آنها را می‌بینید:

تصویری از ۲۶۵ هزار کهکشان


این تصویر بسیار ساده به نظر می‌رسد اما در حقیقت حاصل ۱۶ سال فعالیت تلکسوپ هابل است. در این تصویر بیش از ۲۶۵ هزار کهکشان دیده می‌شود. برخی از کهکشان‌های حاضر در این تصویر بسیار کهن هستند و قدمت آنها به زمان آغاز جهان می‌رسد.

ابر بزرگ ماژلانیک و ستاره‌های داخل آن


کهکشان ابر بزرگ ماژلانیک (Large Magellanic Cloud) دور راه شیری مدار می‌زند. در این تصویر می‌توان بخشی از این کهکشان را دید. در حقیقت در تصویر خوشه‌ای از ستارگان وجود دارد که حاوی ستاره‌هایی بسیار زیاد به نام متغیر قیفاووسی (Cephid variables) است. این ستارگان در فواصل زمانی مشخصی کم نور و پر نور می‌شوند و ستاره شناسان روی زمین می‌توانند با استفاده از آنها مسافت بین ما و کهکشان را اندازه گیری کنند.

تصویری از تلسکوپ گایا


تلسکوپ گایا (Gaia) متعلق به سازمان فضایی اروپا وظیفه تهیه نقشه‌ای از کیهان را بر عهده دارد. این تلسکوپ تاکنون تصاویری خارق العاده از فضای اطراف زمین ارسال کرده است. اما جالب آنکه این تصویر را گایا را رصد نکرده است. بلکه تصویر مذکور از خود تلکسوپ است. دانشمندان باید به طور دقیق بدانند این ابزار کدام قسمت جهان را رصد می‌کند و برای این منظور باید گایا را هنگام مدار زدن دور زمین ردیابی کنند.

سلول‌های انسان در فضا


این تصویر در حقیقت سلول‌های انسانی است که روی آنها ذرات درخشان نانو به رنگ سبز روشن به چشم می‌خورد. ناسا و سازمان فضایی اروپا مشغول بررسی تأثیرات فضا روی بدن انسان از جمله بیماری‌های قلبی و سلول‌هایی هستند که نابهنگام پیر شده اند. دانشمندان با تزریق ذرات نانو به سلول‌ها، شیوه واکنش آنزیم‌ها در آن در فضا را بررسی می‌کنند.

مریخ از فاصله نزدیک


این قسمت از مریخ سیسفی کاوی (Sisyphi Cavi) نام دارد و در نزدیکی قطب جنوب سیاره واقع شده است. اگر به بالای صخره‌ها توجه شود، می‌توان دره‌هایی باریک را رصد کرد که شبیه امواجی ممتد از شن به نظر می‌رسد. این دره‌ها به وسیله باد و فرایندهای مختلف به وجود آمده اند.

تصویری از کهکشانی با دیسک


هابل این تصویر را از کهکشانی به نام NGC2903 ثبت کرده است. ستاره شناسان کهکشان‌هایی دارای دیسک (مانند این نمونه) را بررسی می‌کنند زیرا در مرکز آنها سیاهچاله وجود دارد. محققان سعی دارند با کمک مشاهدات و مطالعه این کهکشان‌ها به درک بهتری از سیاهچاله‌ها برسند.

منبع خبرگزاری مهر
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=13029
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها