اولین کارآموز فضایی زن درگذشت

0 384

جرالدین کاب (Jerrie Cobb)، اولین زن در جهان که توانست آموزش‌های فضانوردی را در ابتدای دهه ۱۹۶۰ میلادی با موفقیت به پایان برساند، در سن ۸۸ سالگی درگذشت.
 او پیش از پیوستن به یک برنامه محرمانه تربیت فضانوردان در ناسا که با عنوان مرکوری ۱۳ شناخته می‌شد، خلبان هواپیما بود. در این برنامه محرمانه علاوه بر کاب، ۱۲ زن دیگر نیز شرکت داشتند اما ناسا این برنامه را متوقف کرد و درنهایت تصمیم گرفت تنها از مردان برای سفر به فضا استفاده کند.
جرالدین کاب در سال ۱۹۳۱ در اوکلاهاما متولد شد و در سن ۱۶ سالگی پروانه خلبانی خود را دریافت کرد. هنگامی‌که برای آزمایش استرس فضا انتخاب شد، بیش از هفت هزار ساعت پرواز انجام داده بود. ازآنجاکه داوطلبان انجام این آزمایشات باید از میان خلبانان آزمایشی ارتش انتخاب می‌شدند، آزمایش کاب در سال ۱۹۵۹ به‌صورت محرمانه انجام پذیرفت.
در سال ۱۹۶۱ او اولین عضو گروهی بود که تمام مراحل آزمایش را با موفقیت گذراندند. در سال ۱۹۶۲ برنامه آزمایشات متوقف شد و کاب به همراه ۱۲ نفر دیگر به کنگره شکایت کردند. کاب یکی از افرادی بود که در خصوص رفتار تبعیض‌آمیز ناسا با زنان در کنگره شهادت داد.
پس از چهار سال همکاری با ناسا، کاب به مدت چهار دهه مأموریت‌های بشردوستانه را در جنگل‌های آمریکای جنوبی انجام داد. او در سال ۱۹۸۱ نامزد دریافت جایزه نوبل شد و توسط کشور آمریکای جنوبی مورد قدردانی قرار گرفت.
اکنون تنها ۴ نفر از اعضای برنامه مرکوری ۱۳، زنده هستند.

منبع خبرگزاری ایسنا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=12857
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها