نشانه‌هایی از حیات میکروبی در مریخ شناسایی شد

0 587

گروهی از محققان مجارستانی با بررسی یک شهاب‌سنگ متعلق به مریخ به این نتیجه رسیده‌اند که نشانه‌هایی از حیات میکروبی در سیاره سرخ وجود داشته است.

محققان مجارستانی در دومین شهاب‌سنگ مریخی نشانه‌هایی از حیات میکروبی کشف کرده‌اند. این در حالی است که ۲۰سال قبل دانشمندان برای نخستین بار چنین ادعایی را مطرح کردند.
این شهاب‌سنگ که آل‌اچ-۷۷۰۰۵ (ALH-77005) نام دارد حاوی نشانه‌های زیستی است که به گفته دانشمندان وجود بافت و ویژگی‌های به‌جامانده از ارگانیسم‌ها را توضیح می‌دهد.
کارشناسان با استفاده از روش‌های تصویربرداری پیشرفته متوجه میکرو فیلامنت‌هایی شدند که به‌وسیله فسیل‌های میکروبی مریخی آن‌ها را به وجود آورده‌اند.
میکرو فیلامنت‌ها رشته‌ای بسیار نازک با قطر ۶نانومتر هستند و معمولاً از پروتئین اکتین و میوزین تشکیل‌شده‌اند. این نخستین باری نیست که چنین ادعایی مطرح می‌شود. در سال۱۹۹۶ میلادی ناسا (NASA) اعلام کرد شواهدی مشابه از حیات در مریخ را در یک صخره فضایی دیگر یافته است. در آن زمان دانشمندان اعلام کردند نمی‌توان چنین ادعایی را تأیید کرد زیرا امکان دارد نشانگرها از فرایندهای غیر بیولوژیکی به وجود آمده باشند.
ایلدیکو گولایی (Ildiko Gyollai) از مرکز تحقیقات ستاره‌شناسی و علوم زمین‌شناسی در آکادمی علوم بلغارستان (Hungarian Academy of Science) این تحقیق جدید را رهبری کرده است.
گروه او با استفاده از روش‌های مختلف ازجمله فناوری مادون‌قرمز لایه‌نازکی از نمونه آل‌اچ-۷۷۰۰۵ را بررسی کردند. آن‌ها همچنین مواد معدنی و مواد دیگری را بررسی کردند که در این سنگ وجود داشت.
آن‌ها به این نتیجه رسیدند که فیلامنت‌های میکرو احتمالاً به وجود باکتری‌هایی اشاره دارند که با خوردن زنگ آهن زنده مانده‌اند.
در سال۱۹۹۶ میلادی دانشمندان ناسا اعلام کردند دلیلی مبنی بر حیات میکروبی در یک شهاب‌سنگ مریخ به نام آال‌اچ-۸۴۰۰۱ (ALH -84001) یافته‌اند. آن‌ها نیز در پژوهش خود به وجود رشته‌ها و فیلامنت ها اشاره‌کرده بودند. صخره مذکور ۴میلیارد سال قبل در مریخ به وجود آمده و حدود ۱۳سال قبل به زمین رسیده بود.
منبع خبرگزاری مهر
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=12838
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها