هفت خوان رستمی که باید بگذرانید تا فضانورد شوید

0 1,248

بیشتر فضانوردان دوره‌های آمادگی مختلفی را پیش از رفتن به فضا می‌گذرانند و در این بین آشنایی کلی با دوره‌های زمین‌شناسی، انواع خاک، سنگ و به‌طورکلی طبیعت شامل برخی از این موارد است.
باوجودآنکه فضانوردان ده‌ها کیلومتر از زمین فاصله می‌گیرند، اما باید آشنایی کاملی با زمین داشته باشند، زیرا سایر سیاره‌ها و سیارک‌های منظومه شمسی نیز پوششی از جنس خاک‌دارند و شناسایی آن‌ها دانسته‌هایی فراوان در اختیار دانشمندان قرار خواهد داد.
فضانوردانی که به ایستگاه فضایی بین‌المللی سفر می‌کنند همیشه دوره‌های آموزشی زمین‌شناسی را در محوطه‌هایی ویژه طی می‌کنند.
کارشناسان به‌ویژه اعتقاددارند آشنایی فضانوردان با دوره‌های زمین‌شناختی در سفرهای فضایی آینده به کره ماه و مریخ بسیار اثرگذار خواهد بود.
اولین بار آموزش‌های زمین‌شناختی برای فضانوردان از زمان مأموریت آپولو آغاز و باوجوداینکه برای مدتی متوقف‌شده بود، اما با توجه به‌احتمال بالای سفر فضانوردان در آینده نه چندان دور به سیاره‌های دیگر منظومه شمسی آموزش زمین‌شناسی آن‌ها دوباره اهمیت یافت.
امروزه فضانوردان منتخب برای ارسال به فضا، دوره‌های آموزشی را در کشورهایی مختلف ازجمله مکزیک می‌گذرانند. برخی از بیابان‌ها در زمین دارای ساختارهای زمین‌شناختی مشابه کره ماه و مریخ هستند و حتی برای آزمایش مریخ‌نوردها نیز از آن‌ها استفاده می‌شود.
فضانوردان در دوره‌های آموزشی زمین‌شناسی، نمونه‌های سنگ را جمع‌آوری کرده و در پایگاه بر روی آن‌ها آزمایش انجام می‌دهند تا جنس اجزا و قدمت آن‌ها را شناسایی کنند.
کارشناسان همچنین ابزارهای دستی طراحی می‌کنند که فضانوردان از آن‌ها برای جمع‌آوری نمونه سنگ‌ها و آزمایش استفاده می‌کنند و در آینده از این ابزارها می‌توان در مأموریت‌های فضایی استفاده کرد.
در این دوره‌های آموزشی فضانوردان ازنظر روانی و نیز قدرت تصمیم‌گیری سریع تحت بررسی قرار می‌گیرند؛ در بازه زمانی کم آن‌ها مجبور به انتخاب بهترین نمونه سنگ‌ها از بین تعداد زیادی سنگ در بیابان می‌شوند و باید آن‌ها را به محل کمپ خود انتقال دهند و بهترین آزمایش‌های فنی را بر روی آنها انجام دهند.
فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی به‌طور پیوسته به مشاهده زمین با استفاده از دوربین و ابزارهای پیشرفته خود می‌پردازند. بررسی وضعیت آب و هوایی، فوران آتش‌فشان‌ها و خسارت‌های وارد ناشی از سیل و زلزله ازجمله کارهایی است که فضانوردان روزانه انجام می‌دهند.
سال ۲۰۰۹ فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی بین‌المللی تحقیق‌های فوق‌العاده‌ای درباره فوران آتش‌فشان‌ها در اقیانوس آرام انجام دادند که به‌طورمعمول از روی زمین امکان‌پذیر نیست.
کارشناسان امیدوار هستند گذراندن دوره‌های زمین‌شناسی به‌وسیله فضانوردان سبب شود در آینده فضانوردان با وضعیت زمین‌شناسی سایر سیاره‌ها ازجمله مریخ بهتر آشنا شوند و پایگاه‌های مناسبی برای زندگی انسان‌ها ساخته شود.

منبع باشگاه خبرنگاران جوان
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=12620
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها