تبدیل تصویر تلسکوپ هابل به موسیقی شگفت‌انگیز

0 555

جهان جای شگفت‌انگیزی مملو از سیاره‌هایی ناشناخته و اسراری حل‌نشده و حتی حباب‌های بسیار بزرگ مرموزی است که به‌وسیله‌ سیاه‌چاله‌ها تولیدشده‌اند. بااین‌حال یک موضوع کاملاً روشن است. در فضا، صدایی شنیده نمی‌شود. بدون مولکول‌های هوای زمین که کمک می‌کنند اصوات مختلف را بشنویم، در فضا، تنها سکوتی ژرف حکم‌فرما است. خوشبختانه ناسا از روش‌های جالبی برای استخراج صدا از سکوت فضا بهره می‌برد. آژانس فضایی یکی از تصاویر دیدنی تلسکوپ فضایی هابل را به موسیقی عجیب و مرموزی تبدیل کرده است.
تصویری که ناسا برای این پروژه‌ی صداگذاری از آن استفاده کرده، اوت ۲۰۱۸ به‌وسیله‌ دوربین میدان باز شماره‌ ۳ هابل ثبت‌شده است. این، تصویری است که اعضای مأموریت تلسکوپ فضایی هابل به دلیل وجود شمار زیادی از کهکشان‌ها، از آن به‌عنوان «صندوق گنجینه‌ کهکشانی» یاد می‌کنند.
هر ذره‌ مشاهده‌شدنی از کهکشان خانه‌ ستارگان بی‌شماری است. چند ستاره‌ موجود در نزدیک ما درخشان دیده می‌شوند. درهمین‌حال، خوشه‌ بزرگ کهشانی را نیز می‌توانیم در مرکز تصویر ببینیم؛ مجموعه‌ای بی‌کرانی از شاید هزاران کهکشان که به‌وسیله‌ی نیروی گرانشی پیوسته درکنارهم نگه‌داشته شده‌اند.
باوجوداین، به همان اندازه که این تصویر زیبا است، وقتی به سطح جدیدی می‌رسد که به ترکیب موسیقیایی فوق‌العاده وهم‌آوری تبدیل می‌شود. تیم طراح تصویر صداگذاری‌شده درباره‌ موقعیت کهکشان‌ها و عناصر مختلفی توضیحاتی داده‌اند که به تولید اصوات این موسیقی کیهانی کمک کردند.
به گفته‌ این پژوهشگران، ستاره‌ها و کهکشان‌های فشرده نمایانگر اصواتی کوتاه و واضح هستند. درهمین‌حال، کهکشان‌های مارپیچی نُت‌های پیچیده‌تر و طولانی‌تری را نشان می‌دهند.
ناسا در توضیح این ویدئو نوشت: «زمان از سمت چپ به راست جریان دارد و فرکانس صوت از پایین به بالا، از ۳۰ تا ۱۰۰۰ هرتز تغییر می‌کند. اشیاء در نزدیکی پایین تصویر، نُت‌های پایین‌تری تولید می‌کنند؛ بنابراین، عناصری که در نزدیکی بالای تصویر قرار دارند، نُت‌های بالاتری تولید می‌کنند.»
اگرچه در ابتدا ممکن است این موسیقی کیهانی کمی ترسناک به نظر برسد، صداهای این تصویر ملودی نسبتاً زیبایی پدیده آورده‌اند؛ به‌ویژه در بخش میانی، یعنی زمانی که صدای خوشه‌ی کهکشانی موسوم به RXC J۰۱۴۲٫۹ + ۴۴۳۸ به گوش می‌رسد.

منبع زومیت
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=12619
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها