آب جاری روی ماه رصد شد

0 691
مدارگرد ناسا (NASA) مولکول‌های آب را روی سطح ماه رصد کرده است. علاوه بر آن مدارگرد جهش مولکول‌ها را نیز رصد کرده که نشان‌دهنده حرکت آب است. البته نباید انتظار داشت در این سیاره باران ببارد و رودخانه‌ها جریان داشته باشند.
به‌هرحال مدارگرد ال‌آراو (Lunar Reconnaissance Orbiter) لایه‌ای پراکنده از مولکول‌های آب را رصد کرد که طی چند روز روی سطح ماه گیرکرده بودند. همچنین این مدارگرد جهش این مولکول‌ها روی سطح را نیز ثبت کرد که نشان‌دهنده حرکت آب است.
به گفته ناسا این یافته اهمیت زیادی در مأموریت‌های آتی این سازمان برای ارسال فضانوردان به ماه دارد.
تا دهه گذشته، دانشمندان تصور می‌کردند سطح ماه کاملاً خشک است و هرگونه آبی در آن احتمالاً به شکل مخازنی از یخ در زیر چاله‌ها و قطب‌های آن است.
اما دانشمندان آب‌های سطحی پراکنده‌ای را رصد کرده‌اند که با خاک ماه یا رگولیت پیوند دارد.
اندازه‌گیری‌های جدید نشان می‌دهد میزان آب در ساعات مختلف روز متفاوت است.
کرت رادرفورد (Kurt Retherford)‌ محقق ارشد ابزار لمپ (LAMP) در انستیتو تحقیقات ساوت وست (Southwest Research Institute) می‌گوید: «با توجه به آنکه ناسا می‌خواهد به ماه برگردد تا اکتشافاتی انجام دهد این یافته بسیار مهم است. ما به‌تازگی حالت جمع‌آوری نور ابزار لمپ را روشن کردیم تا سیگنال‌های منعکس‌شده روی ماه در ساعات روز را با دقت بیشتری اندازه‌گیری کنیم. این روند به ما اجازه می‌دهد مکان وجود آب و میزان آن را دقیق‌تر اندازه‌گیری کنیم.»
آماندا هندریکس (Amanda Hendrix) محقق ارشد انستیتو پلنتری ساینس (Planetary Science) و مؤلف ارشد این پژوهش می‌گوید: «این نتایج دانشمندان کمک می‌کند چرخه آب در ماه را بهتر درک کنند. انسان با کمک آب موجود در ماه می‌تواند سوخت تولید کند.»
منبع خبرگزاری مهر
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=12618
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها