ماهواره برهای روسی، کهنه سربازان فضا

0

روسیه، متنوع‌ترین ماهواره‌برها را بین تمام کشورهای فعال در عرصه‌ی فضا دارد. اکثر این ماهواره‌برها در زمان بقای شوروی که شامل روسیه و اوکراین نیز میشد توسعه یافتند و هردو کشور همچنان به تولید ماهواره‌بر ادامه می‌دهند. شوروی نیز مانند آمریکا برای ساخت ماهواره‌برهایش از موشک‌های بالستیک استفاده می‌کرد. به این طریق که یک مدل از موشک‌های بالستیک را به عنوان مرحله‌ی اول ماهواره‌بر انتخاب و سپس مراحل دیگر را برای وفق دادن ماهواره‌بر با شرایط ماموریت اضافه می‌کرد.
معروفترین موشک بالستیک مورد استفاده در این ماموریت‌ها، R-7 بود که در دهه‌ی 50 میلادی توسعه یافته بود. از سال 1957 تاکنون شوروی و روسیه بیش از 1600 ماهواره‌بر را که از این مدل مشتق شده‌اند به فضا پرتاب کرده‌اند. از R-7 برای پرتاب اولین ماهواره‌ی جهان یعنی اسپوتنیک (Sputnik) نیز استفاده شده است. ماهواره‌برهای روسی دیگری که بر پایه موشک‌های بالستیک بین قاره‌ای (ICBM) توسعه یافته بودند عبارتند از Kosmos و Tsiklon.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:
عصر راکت‌های ساخته شده از موشک‌های بالستیک
پروتون، خاص‌ترین
سایوز، ماندگارترین
افزایش ایمنی با زنیت
پرتاب ماهواره‌بر از زیردریایی!
آنگارا، جدیدترین

برای مشاهده این صفحه اشتراک تهیه کنید.

نام‌نویسی حساب جدید

لطفا نوع اشتراک خود را انتخاب کنید


خرید آنلاین برچسب با طرح فضا خرید آنلاین تلسکوپ خرید آنلاین قاب گوشی خرید آنلاین کتاب های نجومی خرید آنلاین کیف با طرح فضا خرید آنلاین لباس با طرح فضا  خرید آنلاین لوازم تحریر با طرح فضا خرید آنلاین ماگ با طرح فضا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=1261
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها