فدراتسیا برای پروازهای سرنشین دار به ایستگاه فضایی بین‌المللی مناسب نیست

0 231

دمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin) رئیس سازمان فضایی روسیه (Roscosmos) در مصاحبه‌ای اعلام کرد ناو کیهانی فدراتسیا برای پروازهای سرنشین دار در مدار زمین مناسب نیست و جهت مأموریت‌های پیچیده‌تر به ماه و فراتر از آن طراحی‌شده است.
پیش‌ازاین، سرگئی کریکالف (Sergei Krikalev)، مدیر اجرایی برنامه‌های فضایی سرنشین دار روسکاسموس نیز گفته بود که ناو کیهانی فدراتسیا تنها به‌عنوان بخشی از آزمایش‌های فنی و بررسی دستگاه‌های آن به ایستگاه فضایی بین‌المللی پرواز خواهد کرد، اما برای اعزام خدمه به کار نمی‌رود و این کار همچنان با ناو کیهانی سایوز صورت خواهد گرفت.
طبق برنامه پیش‌بینی‌شده ناو فدراتسیا برای اولین بار در سال۲۰۲۲ با ماهواره‌بر سایوز -۵ پرواز خواهد کرد. پرواز به ایستگاه فضایی بین‌المللی و اتصال به ایستگاه در حالت خودکار برای سال۲۰۲۳ برنامه‌ریزی‌شده است. در سال۲۰۲۴، این سفینه باید اولین مأموریت سرنشین دار خود را به انجام برساند که اتصال به ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد بود اما این برنامه به‌عنوان یک کار دائمی، تکرار نخواهد شد.
راگوزین گفت: «ناو سرنشین دار فدراتسیا بزرگ و سنگین است. بسیار سنگین‌تر از سایوز و سامانه‌های حفاظتی اضافی به آن اجازه می‌دهد تا در خارج از میدان مغناطیسی زمین کار کند. بدین معنی که در شرایط افزایش تابش و دیگر خطرات، ایمنی خدمه را تضمین می‌کند. به همین دلیل هم گران‌قیمت‌تر و هم بسیار پیچیده‌تر از ناو سایوز بشمار می‌رود.»
او اشاره کرد ناو کیهانی جدید مجهز به سامانه‌هایی است که دقیقاً برای تأمین پرواز انسان به ماه و فراتر از آن ایجادشده‌اند و پرواز به ایستگاه فضایی بین‌المللی تنها به‌عنوان بخشی از آزمایش‌ها، بین سال‌های۲۰۲۲ تا۲۰۲۵ صورت می‌گیرد.
راگوزین گفت: «ما برای این دوره زمانی برنامه‌ریزی کرده‌ایم. سفینه به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل می‌شود، تمام سامانه‌های بازگشت آن را که قابل‌استفاده مجدد است خواهیم آزمود. اما به لحاظ عملی، استفاده از آن برای ایستگاه فضایی بین‌المللی و در مدار زمین به لحاظ اقتصادی قابل‌قبول نیست. بنابراین، دوباره می‌گویم در مرحله آزمایشی، فدراتسیا به ایستگاه فضایی بین‌المللی پرواز می‌کند، اما برنامه این سفینه پرواز انسان به ماه و فراتر از آن است.»

منبع خبرگزاری ایسنا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=12563
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها