خاله‌بازی فضایی که بهم خورد!

0 274

دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس سازمان فضایی روسیه (Roscosmos) در مصاحبه مطبوعاتی خود به خبرنگاران گفت که او نه می‌تواند و نه تمایل دارد به آمریکا سفر کند.
وی که برای دیدار با فضانوردان سایوز ام. اس- ۱۲ به شهرک ستاره‌ای در حومه مسکو رفته بود خطاب به خبرنگاری که پیرامون سفرش به آمریکا سؤال کرد گفت: «سفر به آمریکا غیرممکن است چون من نه فرصت و نه تمایل برای این سفر دارم.»
جیم برایدنستین (Jim Bridenstine)، رئیس سازمان فضایی آمریکا (NASA)، چند ماه قبل و طی سفری که به روسیه داشت از وی خواست تا متقابلاً برای بازدید از ناسا به آمریکا سفر کند اما چند روز بعد و به دنبال رسانه‌ای شدن این دعوت، تعدادی از سناتورهای آمریکایی به این کار برایدنستین اعتراض کردند و به دلیل آنکه راگوزین در لیست تحریم‌های آمریکا قرار دارد گفتند وی نمی‌تواند به آمریکا سفر کند. این دیدار برای فوریه ۲۰۱۹ برنامه ریزی شد. اما چندی قبل مدیر ناسا در مصاحبه‌ای با واشنگتن‌پست اعلام کرد که به دلیل مخالفت سناتورهای تصمیم گرفته دعوت خود را پس بگیرد.
چندی قبل روسکاسموس اعلام کرد یک نامه رسمی از جانب جیمز برایدنستین رئیس سازمان فضایی آمریکا در مورد لغو دعوت از راگوزین برای بازدید از تشکیلات این سازمان دریافت کرده‌اند.
دیمتیری راگوزین در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی آر. بی. سی گفت که باوجود لغو سفرم به آمریکا، ما آماده پذیرایی از همکاران آمریکایی هستیم و مانعی برای حضور منظم آنها در روسیه وجود ندارد.
جریان این دعوت و لغو آن باعث شده که به‌رغم گفته راگوزین، در محافل روسیه روحیه ضدآمریکایی تقویت شود. یکی از منابع وابسته به فضانوردی روسیه، این عمل را بی‌احترامی و نوعی بی‌ادبی آمریکایی‌ها به مردم روسیه می‌داند.
وی که در شهرک ستاره‌ای فعالیت دارد می‌گوید ما در جریان سفر جیمز برایدنستین رئیس سازمان فضایی آمریکا، باکمال ادب همه درها را بر روی او باز کردیم اما آنها با ما چنین برخوردی دارند.

منبع شبکه خبری فناوری نوین
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=12497
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها