ماهواره ناسا تصاویر عجیبی را از تپه‌های شنی مریخ شکار کرد

0 600
فاش شدن اسرار سیاره سرخ همچنان ادامه دارد. به‌تازگی ناسا (NASA) تصاویر دیده نشده‌ای را از سطح این همسایه مرموز منتشر کرده است؛ عکس‌هایی که تپه‌های شنی مریخ و ظاهر عجیب آن‌ها را نمایش می‌دهند.
تصاویر تپه‌های شنی مریخ که به‌وسیله دوربین های‌رایز (HiRISE) نصب‌شده روی مدارگرد شناسایی مریخ شکار شده‌اند، جزئیات تازه‌ای را درباره سطح این سیاره آشکار کرده‌اند. طبق گفته‌های دانشمندان، این عکس‌ها فرسایش سطحی ناشی از بادهای مریخی را در ابعاد و جزئیاتی که تاکنون دیده نشده بود، به تصویر می‌کشند.
در عکس زیر تعدادی از تپه‌های شنی مریخ را می‌بینیم که در کنار یکدیگر، ساختاری عظیم و هلالی شکل را تشکیل داده‌اند؛ ساختارهایی که از آن‌ها به‌عنوان تپه‌های شنی بارخان (Barchan dunes) یاد می‌شود. این تپه‌های هلالی شکل در شرایطی به وجود می‌آیند که باد به‌طور مداوم، در یک‌جهت بوزد. حالا دانشمندان با علم بر این موضوع، درک بهتری از بادهای مریخی پیداکرده‌اند.

بر اساس توضیحات دانشمندان، جهت تپه‌های شنی مریخ حاکی از آن است که بادهای غالب در سطح سیاره، از راست به چپ ،شرق به غرب، می‌وزند. تداوم وزش این بادها موجب می‌شود که دانه‌های شن، در طول تپه‌ها به سمت بالا حرکت کنند؛ ظاهر موج‌دار تپه‌ها نیز به همین علت است.
پس‌ازاینکه دانه‌های شن به بالاترین نقطه رسیدند، از شیب تندی به پایین سرازیر می‌شوند و به همین دلیل است که این سمت تپه‌های شنی، موج‌دار نیست. همچنین طبق اعلام ناسا این جابه‌جایی دانه‌های شن، حرکت آهسته‌ی تپه‌ها در طول زمان را در پی دارد.
در دیگر تصویر ثبت‌شده با دوربین های‌رایز، می‌توان دید که فرسایش موجب نمایان شدن لایه‌هایی با رنگ روشن در سطح مریخ شده است که احتمالاً، رسوبات ته‌نشین شده هستند. همچنین تپه‌های شنی باریک و پراکنده‌ای نیز دیده می‌شوند.

ناگفته نماند که عملکرد دوربین های‌رایز، به طول‌موج‌های مرئی نور وابسته است و به‌نوعی، مشابه چشم انسان کار می‌کند. البته یک لنز تلسکوپی دارد که امکان ثبت عکس‌هایی را با رزولوشن بسیار بالا ممکن می‌سازد؛ به‌طوری‌که در مأموریت‌های اکتشافی سیاره‌ای، نظیر این تصاویر پیدا نمی‌شود.
وضوح عکس‌ها به حدی است که به دانشمندان امکان می‌دهد، اجسام یک متری موجود در سطح مریخ را از یکدیگر تشخیص داده و مرفولوژی آن‌ها را به شکلی بی‌سابقه موردمطالعه قرار دهند.
مدارگرد شناسایی مریخ  ام‌آراو (MRO) در تاریخ ۱۲اوت۲۰۰۵، سوار بر حامل اطلس وی-۴۰۱ (V-401) عازم سفر فضایی خود شد. مدت مأموریت ابتدایی این مدارگرد، تنها دو سال بود؛ اما تاکنون بیش از ۱۲سال و ۱۱ماه از عمر خود را به شناسایی مریخ گذرانده است. دوربین های‌رایز ام‌آراو، یک تلسکوپ بازتابی ۰.۵متری و بزرگ‌ترین دوربین تلسکوپی حمل شده به عمق فضا در تاریخ مأموریت‌های فضایی است.
منبع گجت نیوز
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=12444
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها