شناسایی سیاره درحال تبخیر

0 297

تلسکوپ فضایی هابل سیاره جدیدی را در خارج از منظومه شمسی شناسایی کرده است که با سرعت زیادی در حال تبخیر شدن است.
این سیاره که یک نپتون داغ است،« GJ 3470b»نام دارد و با سرعت بی سابقه‌ای در حال بخار شدن است. نپتون داغ نوعی سیاره غول پیکر است که جرم آن مشابه جرم اورانوس و نپتون بوده و در مداری نزدیک و معمولا کمتر از یک واحد نجومی (معادل ۱۵۰میلیون کیلومتر) به دور ستاره خود گردش می‌کند. دمای اتمسفر این نوع سیارات معمولا به ۹۲۷درجه سانتیگراد می رسد.
نپتون‌های داغ بسیار کمیاب هستند، با وجود این قبلا یک نمونه از آن‌ها به نام Gliese 436b نیز کشف شده است که در مداری به فاصله ۶میلیون کیلومتر به دور یک ستاره کوتوله سرد و پایدار با عمر ۴ تا ۸ میلیارد سال گردش می‌کند و با سرعتی کمتر از سیاره GJ 3470b در حال محو شدن است.
سیاره GJ 3470b در مدار یک ستاره بسیار جوان تر با عمر ۲میلیارد سال گردش می‌کند که بسیار گرم‌تر و ناپایدارتر است و در نتیجه در معرض مقادیر بسیار بیشتری از تشعشعات داغ ستاره قرار دارد. در نتیجه این وضعیت اتمسفر سیاره به اندازه‌ای گرم می‌شود که به نقطه جوش می‌رسد.
با وجود این که فاصله GJ 3470b از ستاره آن تقریبا برابر فاصله Gliese 436b از ستاره خود است، سیاره جدید با سرعتی تقریبا ۱۰۰برابر ستاره Gliese 436b در حال محو شدن است. به اعتقاد محققان ممکن است علت این تفاوت سرعت، خارج شدن گاز هیدروژن از اتمسفر این سیاره به فضای اطراف باشد. علاوه بر این چگالی GJ 3470b کمتر از Gliese 436b است و در نتیجه نیروی گرانشی آن نسبت به اتمسفر به شدت نیروی گرانشی Gliese 436b نیست و اتمسفر آن آزادانه تر از میدان گرانشی سیاره خارج می شود.
به گفته محققان اگر این سیاره با سرعت کنونی تبخیر شود، به زودی به یک نپتون کوچک یا ابرزمین تبدیل خواهد شد و تنها در طول چند میلیون سال، نیمی از جرم این سیاره از بین خواهد رفت.

منبع خبرگزاری ایرنا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=11885
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها