درباره تعداد کهکشان‌های گیتی

0 980

برآوردهای اولیه تعداد کهکشان‌های کم‌نور در عالم نخستین را هزاران برابر بیشتر از چند کهکشان پرنوری که می‌توانیم با تلسکوپ فضایی هابل مشاهده کنیم، تعیین کرده بودند. اما اکنون تصور می‌کنیم این تعداد می‌تواند نزدیک به ۱۰برابر بزرگ‌تر باشد.
طی ۳۰سال گذشته، تلسکوپ فضایی هابل این امکان را برای ما فراهم کرده است تا نگاهی عمیق به گیتی داشته باشیم و در حل برخی اسرار مانند سیاه‌چاله‌ها که دیرزمانی ذهن انسان را به خود مشغول کرده بودند، کمک کرده است. در همین حال، پرسش‌های بسیاری نیز به‌واسطه استفاده از این چشم بیدار در آسمان شکل‌گرفته‌اند.
تلسکوپ فضایی هابل به ما اجازه داده است تا بخش بیشتری ازآنچه خارج از جهان ما وجود دارد را مشاهده کنیم و نظریه‌هایی درباره هزاران کهکشانی که در فواصل دوردست قرارگرفته و به‌واسطه کم‌نوری بیش‌ازاندازه تشخیص درست آن‌ها امکان‌پذیر نیست، شکل بگیرد. اما نتایج پژوهشی جدید به این نکته اشاره دارد که شاید ما تخمینی بیش از اندازه از تعداد کهکشان‌ها داشته‌ایم.
به گفته برایان اوشی (Brian O’Shea)، یکی از مؤلفان مطالعه چاپ‌شده در نشریه آستروفیزیکال ژورنال لترز (Astrophysical Journal Letters)، پژوهش صورت گرفته نشان می‌دهد تعداد کهکشان‌های کم‌نور بسیار کمتر از آن چیزی است که پیش‌تر تصور می‌شد. برآوردهای اولیه تعداد کهکشان‌های کم‌نور در عالم نخستین را صدها یا هزاران برابر بیشتر از چند کهکشان پرنوری که می‌توانیم با تلسکوپ فضایی هابل مشاهده کنیم، تعیین کرده بودند. اما اکنون تصور می‌کنیم این تعداد می‌تواند نزدیک به ۱۰برابر بزرگ‌تر باشد.
میزان نور یک کهکشان به چندین عامل بستگی دارد که از آن جمله می‌توان به فاصله آن با ما و تعداد ستارگان موجود در خوشه کهکشان اشاره کرد. از این‌که چه تعداد کهکشان روشن که به‌راحتی قابل‌مشاهده هستند، آگاهی داریم اما محاسبه تعداد کهکشان‌های کم‌نور بسیار دشوارتر است.
تیمی از پژوهشگران دانشگاه ایالتی میشیگان (Michigan State University) یک شبیه‌سازی رایانه‌ای از شکل‌گیری کهکشان‌ها را طی دوران آغاز گیتی اجرا کرده‌اند. بر همین اساس، آن‌ها دریافتند که شبیه‌ساز تعداد کهکشان‌های روشن، آن‌هایی که موفق به مشاهده آن‌ها شده‌ایم، را با دقت بسیار پیش‌بینی کرده است اما آنچه نیافته‌اند تعداد افزایشی کهکشان‌های کم‌نور بوده است.
درنتیجه، ممکن است هزاران برابر کهکشان‌های کم‌نور در مقایسه با کهکشان‌های روشن ایده‌ای نادرست باشد و این تعداد شاید در حالتی متعادل ۱۰تا ۱۰۰برابر بیشتر باشد. پژوهشگران امیدوارند هنگامی‌که تلسکوپ فضایی جیمز وب فعالیت خود را آغاز می‌کند به ستاره شناسان فرصت نگاهی دقیق‌تر با جزئیاتی بیشتر به فضا را داده و با داده‌هایی که جمع‌آوری می‌شود بحث در زمینهٔ کهکشان‌ها با دقت بیشتری ادامه یابد.

منبع خبرگزاری موبنا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=11586
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها