1397/11/07

هدف از برگزاری همایش ملی فناوری فضایی، ایجاد یک همبستگی دوجانبه بین صنعت و دانشگاه است

دکتر محمد سلیمانی، وزیر اسبق ارتباطات و فناوری اطلاعات و دبیر همایش فناوری فضایی و کاربردهای آن در گفت‌وگو با روابط عمومی سازمان فضایی، اظهار داشت:« بحث فضایی در کشور ما به دلیل وسعت جغرافیایی و جمعیت بالای هشتاد میلیون از اهمیت بالایی برخوردار‌است.» دبیر همایش فناوری فضایی افزود: «متخصصین با حضور در...
هدف از برگزاری همایش ملی فناوری فضایی، ایجاد یک همبستگی دوجانبه بین صنعت و دانشگاه است
دبیر همایش ملی فناوری فضایی و کاربردهای آن گفت: «این همایش محققین، پژوهشگران و دانشجویان عرصه فضایی را کنار یکدیگر قرار داده و دستاوردهای آنان را به نمایش می‌گذارد.»
دکتر محمد سلیمانی، وزیر اسبق ارتباطات و فناوری اطلاعات و دبیر همایش فناوری فضایی و کاربردهای آن در گفت‌وگو با روابط عمومی سازمان فضایی، اظهار داشت:« بحث فضایی در کشور ما به دلیل وسعت جغرافیایی و جمعیت بالای ۸۰میلیون از اهمیت بالایی برخوردار‌است.»
سلیمانی بابیان اینکه کشور ما در منطقه حساس جغرافیایی با جمعیتی بالغ‌بر ۴۰۰میلیون نفر قرارگرفته است، خاطرنشان کرد: «در شرایطی که پدیده‌هایی مثل خشک‌سالی ایران را تهدید می‌کند، داشتن یک ماهواره بومی می‌تواند دستاورد مهمی محسوب شود.»
دبیر همایش فناوری فضایی افزود: «متخصصین با حضور در عرصه فناوری‌های فضایی و استفاده از داده‌های ماهواره‌ای می‌توانند چالش‌های زیست‌محیطی را مدیریت کنند و با برگزاری این نشست‌ها و هم‌اندیشی‌ها قدرت فنی و علمی کشور را افزایش دهند.»
دکتر سلیمانی تصریح کرد: «یکی از مهم‌ترین کارکردهای همایش فناوری فضایی و کاربردهای آن، ایجاد یک همبستگی دوجانبه بین صنعت و دانشگاه است که با گفت‌وگو درباره راهبردها و برنامه‌های فضایی به رفع نیازها و گسترش علوم فضایی در حوزه‌های انرژی، مخابرات، فیزیک نجومی و هواشناسی می‌پردازد.»
وی بابیان اینکه فضا پیشران توسعه علوم دیگر است بیان داشت: با پیشرفت فناوری فضایی می‌توان در همه بخش‌های توسعه‌ای کشور نقش‌های مؤثری ایفا کرد.
سلیمانی ادامه داد: «اگر ماهواره‌های ما در مدار قرار بگیرد، در بخش‌های بانکداری، کشاورزی، ارتباطات، نقشه‌برداری، جاده‌سازی، ترابری و ناوبری به تحولات زیرساختی و دستاوردهای خوبی دست پیدا می‌کنیم.»
دبیر همایش فناوری فضایی و کاربردهای آن تأکید کرد: با برگزاری چنین همایش‌هایی دستاوردهای محققین در اختیار یکدیگر قرار می‌گیرد، از فعالیت‌های تکراری آن‌ها در توسعه فناوری فضایی جلوگیری می‌شود و این تبادلات علمی می‌تواند به پژوهش‌های کلان‌تری در حوزه صنعت فضایی کشور منجر شود و اهداف سازمان فضایی ایران را محقق کند.

داخلی | رویدادها |

نظر شما
اخبار مرتبط

همایش ملی فناوری فضایی و کاربردهای آن برگزار می‌شود

1397/11/06
همایش ملی فناوری فضایی و کاربردهای آن ۸تا ۱۰بهمن‌ماه جاری در دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار می‌شود. در راستای ارائه دستاوردهای علمی دانشجویان و متخصصان فضایی کشور، همایش ملی فناوری فضایی...

پربازدیدکننده ترین خبر

چرا آمریکا به فعالیت‌های فضایی صلح‌آمیز دیگر کشورها برچسب نظامیگری می‌زند؟

سیروس برزو: برنامه‌های نظامی زیادی در آمریکا با پوشش‌های علمی انجام‌شده و می‌شود. شاید برای بسیاری این سؤال پیش بیاید که چطور پنتاگون (Pentagon) می‌تواند از یک ماهواره علمی یا کاوشگر دورپرواز یا مدارگرد که به دور ماه می‌چرخد، بهره‌برداری نظامی کند. برای روشن شدن این موضوع مثالی می‌آورم. برنامه لوناراربیتر (Lunar Orbiters) شامل ۵مدارگرد خودکار بود که از ۱۹۶۶تا۱۹۶۷ توسط آمریکا پرتاب شد تا سطح ماه را تصویربرداری کند. قبل از این‌که نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) بتواند اولین قدم خود را بر ماه بگذارد، ناسا سازمان فضایی آمریکا نیاز داشت محلی که آپولو-۱۱ به راحت فرود آید را دقیقاً مشخص کند. هر کاوشگر لوناراربیتر دارای دو دوربین بود و به‌جای فیلم ۳۵میلی‌متری استاندارد ماهواره‌ها، از فیلم ۷۰میلی‌متری استفاده می‌کردند که امروزه برای ساخت فیلم‌های آی‌مکس (IMAX) استفاده می‌شود. در این کاوشگر، فیلم در مقابل اسکنر خاصی قرار می‌گرفت سپس این اطلاعات از طریق امواج رادیویی به مراکز فضای ارتباطی ناسا در اسپانیا، استرالیا و آمریکا فرستاده می‌شد، جایی که داده‌ها روی نوار مغناطیسی ثبت شد. سپس توسط کارشناسان به شکل عکس‌های بسیار دقیق بازسازی می‌شد. این روش بعداً در ماهواره‌های جاسوسی استفاده شد و دیگر نیازی به ارسال فیلم‌ها از مدار زمین نبود.