1397/11/07

هدف از برگزاری همایش ملی فناوری فضایی، ایجاد یک همبستگی دوجانبه بین صنعت و دانشگاه است

دکتر محمد سلیمانی، وزیر اسبق ارتباطات و فناوری اطلاعات و دبیر همایش فناوری فضایی و کاربردهای آن در گفت‌وگو با روابط عمومی سازمان فضایی، اظهار داشت:« بحث فضایی در کشور ما به دلیل وسعت جغرافیایی و جمعیت بالای هشتاد میلیون از اهمیت بالایی برخوردار‌است.» دبیر همایش فناوری فضایی افزود: «متخصصین با حضور در...
هدف از برگزاری همایش ملی فناوری فضایی، ایجاد یک همبستگی دوجانبه بین صنعت و دانشگاه است
دبیر همایش ملی فناوری فضایی و کاربردهای آن گفت: «این همایش محققین، پژوهشگران و دانشجویان عرصه فضایی را کنار یکدیگر قرار داده و دستاوردهای آنان را به نمایش می‌گذارد.»
دکتر محمد سلیمانی، وزیر اسبق ارتباطات و فناوری اطلاعات و دبیر همایش فناوری فضایی و کاربردهای آن در گفت‌وگو با روابط عمومی سازمان فضایی، اظهار داشت:« بحث فضایی در کشور ما به دلیل وسعت جغرافیایی و جمعیت بالای ۸۰میلیون از اهمیت بالایی برخوردار‌است.»
سلیمانی بابیان اینکه کشور ما در منطقه حساس جغرافیایی با جمعیتی بالغ‌بر ۴۰۰میلیون نفر قرارگرفته است، خاطرنشان کرد: «در شرایطی که پدیده‌هایی مثل خشک‌سالی ایران را تهدید می‌کند، داشتن یک ماهواره بومی می‌تواند دستاورد مهمی محسوب شود.»
دبیر همایش فناوری فضایی افزود: «متخصصین با حضور در عرصه فناوری‌های فضایی و استفاده از داده‌های ماهواره‌ای می‌توانند چالش‌های زیست‌محیطی را مدیریت کنند و با برگزاری این نشست‌ها و هم‌اندیشی‌ها قدرت فنی و علمی کشور را افزایش دهند.»
دکتر سلیمانی تصریح کرد: «یکی از مهم‌ترین کارکردهای همایش فناوری فضایی و کاربردهای آن، ایجاد یک همبستگی دوجانبه بین صنعت و دانشگاه است که با گفت‌وگو درباره راهبردها و برنامه‌های فضایی به رفع نیازها و گسترش علوم فضایی در حوزه‌های انرژی، مخابرات، فیزیک نجومی و هواشناسی می‌پردازد.»
وی بابیان اینکه فضا پیشران توسعه علوم دیگر است بیان داشت: با پیشرفت فناوری فضایی می‌توان در همه بخش‌های توسعه‌ای کشور نقش‌های مؤثری ایفا کرد.
سلیمانی ادامه داد: «اگر ماهواره‌های ما در مدار قرار بگیرد، در بخش‌های بانکداری، کشاورزی، ارتباطات، نقشه‌برداری، جاده‌سازی، ترابری و ناوبری به تحولات زیرساختی و دستاوردهای خوبی دست پیدا می‌کنیم.»
دبیر همایش فناوری فضایی و کاربردهای آن تأکید کرد: با برگزاری چنین همایش‌هایی دستاوردهای محققین در اختیار یکدیگر قرار می‌گیرد، از فعالیت‌های تکراری آن‌ها در توسعه فناوری فضایی جلوگیری می‌شود و این تبادلات علمی می‌تواند به پژوهش‌های کلان‌تری در حوزه صنعت فضایی کشور منجر شود و اهداف سازمان فضایی ایران را محقق کند.

داخلی | رویدادها |

نظر شما
اخبار مرتبط

همایش ملی فناوری فضایی و کاربردهای آن برگزار می‌شود

1397/11/06
همایش ملی فناوری فضایی و کاربردهای آن ۸تا ۱۰بهمن‌ماه جاری در دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار می‌شود. در راستای ارائه دستاوردهای علمی دانشجویان و متخصصان فضایی کشور، همایش ملی فناوری فضایی...

پربازدیدکننده ترین خبر

همکاری عشق‌آباد و پاریس برای ساخت دومین ماهواره ترکمنی

نمایندگان شرکت‌های فرانسوی تولیدکننده تجهیزات هوا و فضا Airbus Defence and Space و تالس آلینا اسپیس (Thales Alenia Space) در سومین اجلاس گروه همکاری‌های مشترک ترکمنستان و فرانسه که در شهر «عشق‌آباد» برگزار شد، شرکت کردند. یکی از موضوعات موردبحث و بررسی این اجلاس، چشم‌انداز همکاری‌های دو کشور درزمینهٔ ساخت دومین ماهواره ترکمنی بود. ترکمنستان و فرانسه از تجربه همکاری در این زمینه برخوردار می‌باشند. شرکت تالس آلینا اسپیس از شرکای عشق‌آباد در بخش صنایع هوا و فضا بوده و نخستین ماهواره ترکمنی را ساخته است که در سال ۲۰۱۵ به مدار فرستاده شد. نخستین ماهواره ترکمنی موسوم به «TürkmenÄlem 52°E» بوده و پخش شبکه‌های تلویزیونی اچ‌دی و چندرسانه‌ای را انجام می‌دهد. تفاوت سیستم دومین ماهواره ترکمنی این است که در مدار پائین تر قرارگرفته و برای حوزه‌های اقتصاد ملی این کشور مانیتورینگ وضعیت کشاورزی، صنایع نفت و محیط‌زیست را انجام خواهد داد. علاوه بر توسعه تعاملات در بخش هوا و فضا و ازجمله ارائه خدمات، آموزش مهندسین فنی همچنین دو طرف در خصوص همکاری‌های متقابل درزمینهٔ های سوخت و انرژی، ساخت‌وساز، حمل‌ونقل و ... گفت‌وگو و تبادل‌نظر کردند. ​