1397/07/17

علم و آگاهی از فناوری فضایی، کمک به ساخت آینده

اولین همایش مشترک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قم و سازمان فضایی ایران در مجتمع فرهنگی هنری مرکز ۱۰ پردیسان برگزار شد. این همایش که در سالن‌ همایش‌های مجتمع کانون استان قم آغاز شد شامل کارگاه‌های مختلف علمی و نشست مربوط به فضا و تجهیزات فضایی و کاربرد آن بود. ورکشاپ‌های موقعیت‌یابی از...
علم و آگاهی از فناوری فضایی، کمک به ساخت آینده

اولین همایش مشترک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قم و سازمان فضایی ایران در مجتمع فرهنگی هنری مرکز ۱۰ پردیسان برگزار شد.
این همایش که در سالن‌ همایش‌های مجتمع کانون استان قم آغاز شد شامل کارگاه‌های مختلف علمی و نشست مربوط به فضا و تجهیزات فضایی و کاربرد آن بود.
ورکشاپ‌های موقعیت‌یابی از گذشته تا آینده و کاربرد تصاویر ماهواره‌ای‌ و همچنین کارگاه‌های ایده‌پردازی، نجات تخم‌مرغ، ‌ سازه‌های ماکارونی و کارگاه ربات مریخ‌نورد از جمله‌ فعالیت‌های اعضا در این همایش بود. کارگاه‌های نقاشی و سفالگری نیز برای کودکان شرکت کننده در این همایش برقرار بود که در پایان کارگاه‌ها، گواهینامه‌ حضور به شرکت‌کنندگان تعلق ‌گرفت.
در همایش هفته جهانی فضا، نمایشگاهی از دستگاه‌های برخوردار از فناوری فضایی از جمله اورژانس، بنیاد مسکن، آموزش و پرورش، شهرداری، شرکت نفت، اداره برق، هواشناسی، مخابرات، استانداری، محیط زیست، هلال احمر، آبفا، دانشگاه علوم پزشکی و سازمان مردم‌نهاد منجم باشی به نمایش خدمات و اهدای بسته‌های فرهنگی به شرکت کنندگان این همایش پرداختند.
این همایش مشترک که در اولین روز از هفته‌ جهانی فضا با شعار «فضا جهان را متحد می‌کند» برگزار شد، آغازگر هفته‌ ملی و روز جهانی کودک نیز بود.
هفته‌ ملی و روز جهانی کودک امسال با شعار «آینده را باید ساخت» در حالی برگزار شد که مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قم در سخنانی آینده را از آن فضا و علوم مربوط به فضا دانست و گفت: «همانطور که امروزه بسیاری از فعالیت‌های ما در گرو علوم فضایی است و اکنون کاربردهای بسیاری در زندگی ما دارد، در آینده این علم، بیشتر از پیش حیات انسان را دربرخواهد گرفت و با استفاده از روش‌های صلح‌آمیز، زندگی بشر را سهل‌تر خواهد کرد.»
حسن ندافی، ضمن خوش‌آمد گویی به مدیران و کارشناسان سازمان فضایی ایران، همچنین میهمانان و مدعوین این همایش بزرگ، افزود: «شعار «آینده را باید ساخت» تنها یک شعار نیست و آینده حتما ساختنی است، آینده در همه‌ ابعاد باید ساخته شود و تقارن هفته‌ جهانی فضا و هفته‌ ملی کودک باعث می‌شود که به مقوله‌ آینده بیشتر فکر کنیم.»
وی گفت: «آینده را باید ساخت، نیاز به زیرساخت دارد و این نیاز جدی، همکاری تمام سازمان‌ها و دستگاه‌ها را می‌طلبد و مثل امروز که شاهد همکاری دستگاه‌های مختلف استان قم در این برنامه هستیم باید عزممان را جزم کنیم تا آینده‌ای بسازیم در خور کودکان و نوجوانان این سرزمین.»
علیرضا نعیمی، مدیرکل بهره‌برداری و نگهداری ایستگاه‌های زمینی سازمان فضایی ایران، با ستایش از نحوه‌ برگزاری این همایش و همکاری صمیمانه کانون استان قم و همچنین دستگاه‌های مختلف استان گفت:‌ «امیدوارم این همایش آغاز راهی باشد برای همکاری‌های بیشتر با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان چرا که بی‌شک این کودکان و نوجوانانند که آینده‌سازان این کشور هستند.»
نعیمی به ابعاد معنوی این فعالیت‌ها پرداخت و افزود: «خداوند در نزدیک به دویست آیه که به آفرینش آسمان‌ها و زمین اشاره دارد به ما تدبر در فضا را گوشزد کرده و حتی نگاه به آسمان را عبادت دانسته است.»
ایشان با معرفی موارد پرکاربرد که به صورت دائمی در زندگی امروز ما جریان دارد گفت: «تقریبا تمام دستگاه‌های جدید یا اختراعات جدید همه به نوعی وابسته به تکنولوژی فضایی است و همینطور که می‌بینید بسیاری از اپلیکیشن‌های تلفن‌همراه و یا برنامه‌های رایانه‌ای نیز با استفاده از این فناوری تولید می‌شوند.»
علیرضا نعیمی به کودکان و نوجوانان حاضر در همایش، دلیل برگزاری این همایش‌ها را این طور بیان کرد: ‌«شما باید علاقه‌تان را با دانش و مطالعه ترکیب کنید و آینده ساز این کشور باشید، امروز بخشی از اقتصاد جهانی وابسته به فضاست و شما آینده‌سازان این کشور می‌توانید در این حوزه به کسب و کار بپردازید.»
ایشان همچنین به معرفی سازمان فضایی ایران پرداخت و قرار شد در آینده‌ نزدیک جمعی از اعضای علاقمند مراکز کانون استان را در سازمان فضایی البرز جهت بازدید همراهی کند.
حیدری، ‌ مدیرکل هواشناسی استان قم، نیز با معرفی سازوکار و دستگاه‌های هواشناسی و استفاده‌ آن‌ها از فناوری فضایی به تشریح فعالیت‌های سازمان پرداخت و نیاز هواشناسی به ماهواره‌ها را در راه حل بسیاری از بحران‌ها ضروری دانست.
ایشان به وقوع طوفان‌های یک‌هفته‌ اخیر اشاره کرد و خاطرنشان کرد: «اگر این علم در اختیار هواشناسی نبود قطعا علاوه بر تخریب زیست‌بوم و طبیعت مناطق طوفان‌زده شاهد از بین رفتن میلیون‌ها انسان در بازه‌ زمانی کوتاهی بودیم.»
در این همایش، لیلا رضایی، مربی فرهنگی‌هنری کانون مرکز شماره ۱۰ استان، با موضوع ماه، ستاره و خورشید و تلفیق آن با ماه محرم به قصه‌گویی پرداخت که با استقبال خوب جمعیت حاضر در سالن قرار گرفت.
کارگاه‌های این همایش قرار است در طول هفته‌ ملی کودک در مجتمع کانون استان قم و همچنین مراکز سراسر استان برگزار شود.

داخلی | رویدادها |

نظر شما
اخبار مرتبط

برگزاری مسابقه مقاله نویسی به مناسبت هفته جهانی فضا

1397/07/10
به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران، این سازمان درنظر دارد به مناسبت هفته جهانی فضا، مسابقه مقاله‌نویسی با موضوع «فضا جهان را متحد می‌کند» برگزار نماید. مقاله‌های ارسالی توسط کارشناسان...

پربازدیدکننده ترین خبر

بحران سایوز در روسیه

به دنبال حادثه شکست سایوز ام.اس-۱۰ (Soyuz-ms10) در پرتاب روز ۱۱اکتبر, طی چند روز گذشته گروه بزرگی از جست‌وجوگران توسط روسکاسموس (Roscosmos) اجیر شده‌اند تا منطقه سقوط حامل فضایی را وجب به وجب بگردند و قطعات حامل فضایی سقوط کرده را جمع‌آوری کنند. در پی کار این افراد تقریبا تمامی قطعات حامل فضایی سقوط کرده، پس از بسته‌بندی و کدگذاری به شرکت پروگرس (progress) سازنده حامل فضایی سایوز در شهر سامارا فرستاده شدند تا توسط مهندسان و کارشناسان مورد بررسی قرار بگیرند. گروهی از متخصصان به سرپرستی دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس سازمان فضایی روسیه، بعد از رسیدن قطعات هم به سامارا رفتند تا در محلی که قطعات مراحل اول و دوم حامل فضایی سایوز به آن تحویل داده شد, ناظر بررسی‌ها بر روی این قطعات باشند. براساس اسناد و مدارک، هزینه‌های پرواز بیش از ۳میلیون روبل (به‌طور دقیق ۳،۱۳۰،۹۷۵روبل ۱۲کپک به اضافه ۴۷۵،۰۱۳روبل به عنوان مالیات بر ارزش افزوده) بوده است! سرنشینان فعلی ایستگاه تنها تا حدود اواخر دسامبر وقت دارند به زمین بازگردند و اگر بررسی‌ها بیشتر طول بکشد برای بازگرداندن آن‌ها باید سفینه سایوز جدیدی -البته بدون سرنشین- به فضا فرستاده شود. از سوی دیگر با توجه به سوراخی که در سفینه سایوز متصل به ایستگاه به‌وجود آمد, کارشناسان روسکاسموس معتقدند باید فضانوردان با راهپیمایی فضایی, بدنه خارجی آن را مورد بررسی قرار دهند و راهپیمایی هم مستلزم حضور دو فضانورد است در حالی که فعلا تنها یک فضانورد روس در ایستگاه فعال است و قرار بود بررسی بدنه خارجی را آوچنین به همراه او انجام دهد که به دلیل سقوط سایوز نتوانست به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد. روسکاسموس تلاش دارد هرچه زودتر از این مخمصه نجات پیدا کند و بتواند با رفع مشکل فنی حامل فضایی بالابرنده, ناو سرنشین‌دار دیگری به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد.