1397/07/17

علم و آگاهی از فناوری فضایی، کمک به ساخت آینده

اولین همایش مشترک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قم و سازمان فضایی ایران در مجتمع فرهنگی هنری مرکز ۱۰ پردیسان برگزار شد. این همایش که در سالن‌ همایش‌های مجتمع کانون استان قم آغاز شد شامل کارگاه‌های مختلف علمی و نشست مربوط به فضا و تجهیزات فضایی و کاربرد آن بود. ورکشاپ‌های موقعیت‌یابی از...
علم و آگاهی از فناوری فضایی، کمک به ساخت آینده

اولین همایش مشترک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قم و سازمان فضایی ایران در مجتمع فرهنگی هنری مرکز ۱۰ پردیسان برگزار شد.
این همایش که در سالن‌ همایش‌های مجتمع کانون استان قم آغاز شد شامل کارگاه‌های مختلف علمی و نشست مربوط به فضا و تجهیزات فضایی و کاربرد آن بود.
ورکشاپ‌های موقعیت‌یابی از گذشته تا آینده و کاربرد تصاویر ماهواره‌ای‌ و همچنین کارگاه‌های ایده‌پردازی، نجات تخم‌مرغ، ‌ سازه‌های ماکارونی و کارگاه ربات مریخ‌نورد از جمله‌ فعالیت‌های اعضا در این همایش بود. کارگاه‌های نقاشی و سفالگری نیز برای کودکان شرکت کننده در این همایش برقرار بود که در پایان کارگاه‌ها، گواهینامه‌ حضور به شرکت‌کنندگان تعلق ‌گرفت.
در همایش هفته جهانی فضا، نمایشگاهی از دستگاه‌های برخوردار از فناوری فضایی از جمله اورژانس، بنیاد مسکن، آموزش و پرورش، شهرداری، شرکت نفت، اداره برق، هواشناسی، مخابرات، استانداری، محیط زیست، هلال احمر، آبفا، دانشگاه علوم پزشکی و سازمان مردم‌نهاد منجم باشی به نمایش خدمات و اهدای بسته‌های فرهنگی به شرکت کنندگان این همایش پرداختند.
این همایش مشترک که در اولین روز از هفته‌ جهانی فضا با شعار «فضا جهان را متحد می‌کند» برگزار شد، آغازگر هفته‌ ملی و روز جهانی کودک نیز بود.
هفته‌ ملی و روز جهانی کودک امسال با شعار «آینده را باید ساخت» در حالی برگزار شد که مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قم در سخنانی آینده را از آن فضا و علوم مربوط به فضا دانست و گفت: «همانطور که امروزه بسیاری از فعالیت‌های ما در گرو علوم فضایی است و اکنون کاربردهای بسیاری در زندگی ما دارد، در آینده این علم، بیشتر از پیش حیات انسان را دربرخواهد گرفت و با استفاده از روش‌های صلح‌آمیز، زندگی بشر را سهل‌تر خواهد کرد.»
حسن ندافی، ضمن خوش‌آمد گویی به مدیران و کارشناسان سازمان فضایی ایران، همچنین میهمانان و مدعوین این همایش بزرگ، افزود: «شعار «آینده را باید ساخت» تنها یک شعار نیست و آینده حتما ساختنی است، آینده در همه‌ ابعاد باید ساخته شود و تقارن هفته‌ جهانی فضا و هفته‌ ملی کودک باعث می‌شود که به مقوله‌ آینده بیشتر فکر کنیم.»
وی گفت: «آینده را باید ساخت، نیاز به زیرساخت دارد و این نیاز جدی، همکاری تمام سازمان‌ها و دستگاه‌ها را می‌طلبد و مثل امروز که شاهد همکاری دستگاه‌های مختلف استان قم در این برنامه هستیم باید عزممان را جزم کنیم تا آینده‌ای بسازیم در خور کودکان و نوجوانان این سرزمین.»
علیرضا نعیمی، مدیرکل بهره‌برداری و نگهداری ایستگاه‌های زمینی سازمان فضایی ایران، با ستایش از نحوه‌ برگزاری این همایش و همکاری صمیمانه کانون استان قم و همچنین دستگاه‌های مختلف استان گفت:‌ «امیدوارم این همایش آغاز راهی باشد برای همکاری‌های بیشتر با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان چرا که بی‌شک این کودکان و نوجوانانند که آینده‌سازان این کشور هستند.»
نعیمی به ابعاد معنوی این فعالیت‌ها پرداخت و افزود: «خداوند در نزدیک به دویست آیه که به آفرینش آسمان‌ها و زمین اشاره دارد به ما تدبر در فضا را گوشزد کرده و حتی نگاه به آسمان را عبادت دانسته است.»
ایشان با معرفی موارد پرکاربرد که به صورت دائمی در زندگی امروز ما جریان دارد گفت: «تقریبا تمام دستگاه‌های جدید یا اختراعات جدید همه به نوعی وابسته به تکنولوژی فضایی است و همینطور که می‌بینید بسیاری از اپلیکیشن‌های تلفن‌همراه و یا برنامه‌های رایانه‌ای نیز با استفاده از این فناوری تولید می‌شوند.»
علیرضا نعیمی به کودکان و نوجوانان حاضر در همایش، دلیل برگزاری این همایش‌ها را این طور بیان کرد: ‌«شما باید علاقه‌تان را با دانش و مطالعه ترکیب کنید و آینده ساز این کشور باشید، امروز بخشی از اقتصاد جهانی وابسته به فضاست و شما آینده‌سازان این کشور می‌توانید در این حوزه به کسب و کار بپردازید.»
ایشان همچنین به معرفی سازمان فضایی ایران پرداخت و قرار شد در آینده‌ نزدیک جمعی از اعضای علاقمند مراکز کانون استان را در سازمان فضایی البرز جهت بازدید همراهی کند.
حیدری، ‌ مدیرکل هواشناسی استان قم، نیز با معرفی سازوکار و دستگاه‌های هواشناسی و استفاده‌ آن‌ها از فناوری فضایی به تشریح فعالیت‌های سازمان پرداخت و نیاز هواشناسی به ماهواره‌ها را در راه حل بسیاری از بحران‌ها ضروری دانست.
ایشان به وقوع طوفان‌های یک‌هفته‌ اخیر اشاره کرد و خاطرنشان کرد: «اگر این علم در اختیار هواشناسی نبود قطعا علاوه بر تخریب زیست‌بوم و طبیعت مناطق طوفان‌زده شاهد از بین رفتن میلیون‌ها انسان در بازه‌ زمانی کوتاهی بودیم.»
در این همایش، لیلا رضایی، مربی فرهنگی‌هنری کانون مرکز شماره ۱۰ استان، با موضوع ماه، ستاره و خورشید و تلفیق آن با ماه محرم به قصه‌گویی پرداخت که با استقبال خوب جمعیت حاضر در سالن قرار گرفت.
کارگاه‌های این همایش قرار است در طول هفته‌ ملی کودک در مجتمع کانون استان قم و همچنین مراکز سراسر استان برگزار شود.

داخلی | رویدادها |

نظر شما
اخبار مرتبط

برگزاری مسابقه مقاله نویسی به مناسبت هفته جهانی فضا

1397/07/10
به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران، این سازمان درنظر دارد به مناسبت هفته جهانی فضا، مسابقه مقاله‌نویسی با موضوع «فضا جهان را متحد می‌کند» برگزار نماید. مقاله‌های ارسالی توسط کارشناسان...

پربازدیدکننده ترین خبر

فضانورد امارات در سال ۲۰۱۹ به فضا خواهد رفت

با اعلام جایگزینی آلکسی اووچینین (Alexey Ovchinin) و نیکلاس هیگ (Nicholas Hague) با الگ اسکریپوچکا (Oleg Scripochocka) و فضانورد اماراتی کرده در پرواز ۱ مارس ۲۰۱۸ با ناو سایوز ام.اس-۱۲ (Soyuz MS-12) این سوال پیش آمد که تکلیف فضانورد اماراتی چه خواهد شد و آیا شهروند اماراتی شانس پرواز در سال جدید میلادی را از دست خواهد داد؟ به‌ویژه که تنها چند روزی از انتشار عکس جلسه آموزش خدمه ناو کیهانی سایوز ام.اس-۱۲ در شبیه‌ساز سایوز می‌گذشت و در آن هزازا المنصوری در کنار اولگ اسکریپوچکا و کریستینا کخ (Christina Koch) می گذشت. اما مصاحبه اخیر دیمیتری راگوزین (Dmitry Rugozin) ثابت کرد که روس‌ها هیچ علاقه‌ای به از دست دادن این شریک پولدار ندارند و به هر شکل که شده فضانورد اماراتی را به ایستگاه فضایی بین‌‌المللی خواهند فرستاد. راگوزین در این مصاحبه گفت: «کار ما با شرکای اماراتی ادامه دارد و فضانورد امارات در سال ۲۰۱۹ به فضا خواهد رفت. او اضافه کرد در آموزش فضانوردان شهروند امارات هیچ تغییری حاصل نشده و آنها همچنان آموزش و تمرین‌ها را با همکاران خود مرتبا ادامه می‌دهند.» بر اساس آخرین خبرها از مرکز آموزش فضانوردان روسیه, هزاز المنصوری به عنوان فضانورد اصلی که راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد شد انتخاب شده و شهروند دیگر امارات سلطان سیف النیادی در دوران آموزش و تمرین سمت جانشین را خواهد داشت تا اگر اتفاق غیر منتظره‌ای برای المنصوری رخ داد از وی به عنوان جایگزین استفاده شود. هزازا المنصوری و سلطان سیف النیادی و شهروند اماراتی هستند که بعد از طی مجموعه‌ای از معاینات پزشکی، روانی، مصاحبه‌های شخصی و غیره از بین ۴۰۲۲ داوطلب انتخاب شدند. هزازا المنصوری خلبان و افسر نیروی هوایی امارات است و سلطان سیف النیادی دکترای فناوری اطلاعات دارد.