ایران آزمایش موشکی جدید خود را تایید کرد + واکنشهای خارجی

0 1,044

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره به مسائل مطرح شده درباره تست موشکی ایران اظهار کرد:  این اقدام در ادامه برنامه افزایش توان دفاعی ایران بوده و هیچ مغایرتی با برجام و قطعنامه 2231 ندارد.
سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در جمع خبرنگاران درباره مسائل مطرح شده نسبت به تست موشکی ایران اظهار کرد: این اقدام هیچ مغایرتی نه با برجام و نه و نه قطعنامه 2231 دارد. این تست در ادامه برنامه های جاری ما بوده و قبلا نیز اعلام کرده ایم که برنامه هایی که در حوزه تولیدات اقلام دفاعی در راستای اهداف و منافع ملی برنامه ریزی کرده ایم را اجرا می کنیم و هیچ اراده‌ای نمی‌تواند تصمیم ما را تحت تاثیر قرار دهد.

سخنگوی موگرینی: آزمایش موشکی در ایران نقض توافق هسته‌ای نیست

همچنین سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به ادعاها مبنی بر انجام یک آزمایش موشکی جدید در ایران، تاکید کرد: آزمایش موشکی در ایران نقض توافق هسته‌ای نیست.

به گزارش شبکه بلومبرگ، نبیله مسرالی، سخنگوی فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با خبرنگاران در بروکسل در پاسخ به سوالی درباره ادعای یک مقام آمریکایی مبنی بر انجام یک آزمایش موشکی جدید در ایران گفت: توافق هسته‌ای سال 2015 با قدرت‌های جهانی شامل برنامه موشکی بالستیک ایران نمی‌شود، بنابراین آزمایشات آن نقض این توافق نیست.این شورای امنیت است که باید درباره این‌که قطعنامه 2231 نقض شده است یا نه، تصمیم‌گیری کند.

بر اساس این گزارش، شبکه فاکس نیوز روز دوشنبه(۱۱ بهمن) به نقل از یک مقام آمریکایی ادعا کرد که ایران روز یک‌شنبه یک موشک بالستیک دور-برد آزمایش کرده که در یک سامانه موشکی در نزدیکی شهر سمنان واقع در شرق ایران انجام شده است. شورای امنیت سازمان ملل نیز به درخواست آمریکا روز سه‌شنبه در یک نشست این موضوع را مورد بررسی قرار داد.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل در این نشست، آزمایش موشکی در ایران را مطلقا غیرقابل قبول خواند و مدعی شد: این آزمایش نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شواری امنیت است که در سال ۲۰۱۵ به تأیید رسیده و امضا شده است.هیلی همچنین مدعی شد که چنین موشکی قابلیت حمل سلاح هسته‌ای را دارد.

وی با ادعای این‌که آزمایش موشکی ایران تهدید ایجاد کرده، افزود: ما قوی خواهیم بود و اقدام خواهیم کرد و هر آنچه برای محافظت از شهروندان آمریکا لازم باشد را انجام خواهیم داد.

این ادعاها در حالی مطرح می‌شود که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به ادعای انجام آزمایش یک موشک بالستیک جدید در ایران که از سوی آمریکا و شورای امنیت اعلام شده است، گفت: دولت آمریکا در زمان مذاکرات و در چارچوب برجام به طور رسمی اعلام کرده است که موضوع موشک جزئی از برجام نیست. در قطعنامه 2231 عبارتی درباره موشک بالستیک است که ایران موضع خود را در همان زمان تصویب قطعنامه در آن مورد اعلام کرد.

ظریف ادامه داد: در قطعنامه 2231 به موشک‌ بالستیکی اشاره شده است که برای قابلیت حمل سلاح هسته‌ای طراحی شده است و این نوع موشک‌ها نباید مورد آزمایش قرار گیرند. ما همان موقع هم اعلام کردیم موشک‌های ما با قابلیت‌ حمل سلاح نیستند و برای حمل کلاهک‌های متعارف طراحی و ساخته می‌شوند.

وی تاکید کرد: ایران به عنوان کشوری که بیشترین هزینه را از تروریسم بین‌المللی و تجاوز کشورهای خارجی پرداخت کرده است و سابقه تاریکی از نحوه عملکرد جامعه بین‌الملل در تجاوز هشت ساله عراق به ایران در ذهن دارد دفاع از خود را به اجازه طرف‌های دیگر موکول نمی‌کند. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران هیچ گاه علیه کشور دیگری از سلاح استفاده نکرده است مگر در دفاع از خود. ما هیچ وقت آغازگر جنگ نبوده‌ایم اما در مقابل حملات کشورهای خارجی با شجاعت و به اتکا مردم از خود دفاع می‌کنیم.

بهرام قاسمی سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان نیز بدون ورود به موضوع صحت و ماهیت اخبار منتشر شده، بر موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد و گفت: انجام هرگونه آزمایش موشک‌ بالستیک توسط جمهوری اسلامی ایران، در تطابق کامل با حقوق مسلم و تعهدات بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران است.

وی گفت: برنامه‌های موشکی جمهوری اسلامی ایران، صرفاً ماهیت دفاعی داشته و هیچ یک از موشک‌های بالستیک ایران «برای برخوردار بودن از قابلیت حمل سلاح هسته‌ای طراحی نشده‌اند» و بنابراین در حوزه صلاحیت قطعنامه ۲۲۳۱ قرار نمی گیرند. آزمایشات موشکی حق ذاتی و مسلم جمهوری اسلامی ایران در دفاع از امنیت و منافع ملی خود بوده و اعلام نظر در مورد آنها خارج از صلاحیت هر کشور یا نهاد بین‌المللی است.

تاکید مجلس بر تقویت صنعت موشکی کشور

همچنین مجلس شورای اسلامی کشورمان در بیانیه‌ای که به امضای 220 نفر از نمایندگان رسیده، حمایت خود را از نیروهای مسلح کشور اعلام نموده و بر تقویت صنعت موشکی کشور تاکید کرد.

واکنش وزارت خارجه آلمان

همچنین وزارت امور خارجه آلمان در واکنش به ادعاها مبنی بر انجام یک آزمایش موشکی جدید در ایران اعلام کرد: این آزمایشات موجب نگرانی است. وزارت امور خارجه آلمان نیز همانند آمریکا تلاش کرد تا گزارشات منتشر شده مبنی بر انجام یک آزمایش موشکی در ایران را محکوم کند.

واکنش روسیه

همچنین سرگئی ریابکوف، معاون  وزیر امور خارجه روسیه روز سه‌شنبه در واکنش به این اعاها تاکید کرد: چنین اقداماتی اگر هم اتفاق افتاده باشد، نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل که در تایید توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 تصویب شد، نیست. این مقام روس همچنین گفت که مسکو تاکنون صحت انجام این آزمایش را تایید نکرده است.

دبیرکل ناتو: آزمایش موشکی ایران را بررسی می‌کنیم

دبیرکل ناتو  نیز روز سه‌شنبه تاکید کرد که ائتلاف ناتو در حال بررسی ماهیت و جزئیات آزمایش موشکی ایران است. ینس استولتنبرگ ، دبیرکل ائتلاف ناتو در کنفرانس خبری مشترک خود با رئیس‌جمهور بلغارستان با اظهار این‌که «ما در حال بررسی ماهیت آزمایش موشکی ایران هستیم» در عین حال گفت:‌ بنابراین نمی‌توانم در مورد این موضوع اظهار نظر کنم.

منبع آفتاب
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=871
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها