تعدد نقشه‌های راه برای توسعه فضایی کشور در نبود اقدام عملیاتی

0 252

بخش فضایی کشور مدت مدیدی است که به خوابی طولانی رفته است، خوابی که گمان میرفت با تغییر مدیریت کلان بخش فضایی کشور و آمدن رئیس جدید سازمان فضایی ایران زدوده شود. اما این انتظاری است که هنوز برآورده نشده و مرتضی براری نیز هنوز نتوانسته این خماری چندین ساله را در هم بشکند یا در مسیر اصلاح ساختار فضایی که از مسئولیت‌های اصلی وی در حکم امضا شده توسط وزیر ارتباطات تعیین شده بود گام بر دارد. این در حالی است که هر از چندگاهی خبری از نگارش سندی یا بخشی از سندی توسط مرکز ملی فضایی یا سازمان فضایی به گوش می‌رسد به گونه‌ای که چهارشنبه ۲۳ خرداد خبرگزاری ایسنا اعلام کرد: «پیش نویس نقشه راه توسعه فضایی کشور در کمیسیون راهبردی شورای عالی فضایی با حضور وزیر ارتباطات بررسی شد.» به گزارش ایسنا، در هجدهمین جلسه کمیسیون راهبردی شورای عالی فضایی همچنین بر ضرورت مشخص شدن اهداف و چشم انداز بخش فضایی کشور تا افق ۱۴۰۴ تاکید شده است. 

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این جلسه، گفته است: «تحقق اهداف فضایی کشور نیازمند تعیین برنامه اقدام مشخص به همراه شفاف سازی نقش بازیگران این عرصه در جهت تحقق اهداف آن است.» که البته این سخنی است که کارشناسان مدتهاست بر ان تاکید دارند.
وی با اشاره به اینکه امروز در دنیا، فناوری فضایی بسیار کاربردی بوده و در حل بسیاری از مشکلات کشورهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد، تصریح کرده است: «امروز کشور با مشکلاتی در زمینه آب، تغییر کاربری اراضی و … روبرو است که برنامه توسعه فضایی کشور باید در خدمت رفع این مشکلات قرار گیرد.»
در این جلسه همچنین تاکید شده که نقشه راه فضایی کشور در افق ۱۴۰۴ باید دارای برنامه اجرایی، عملیاتی و دقیق باشد و تعیین شفاف برنامه اجرایی کار، امکان نظارت بر آن و گزارش وضعیت پیشرفت پروژه ها توسط دبیرخانه شورای عالی فضایی را میسر می‌کند.
سند تهیه شده باید متناسب با واقعیات و شرایط حاکم بر کشور و بخش فضایی تنظیم شده و اقدامات گسترده‌ای برای کاربردی‌سازی این فناوری در نظر گرفته شود.
در این جلسه، مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی ایران، نیز گزارشی از روند اقدامات انجام شده در خصوص تدوین نقشه راه فضایی کشور ارائه کرد و برخی از اعضای کمیسیون راهبردی شورای عالی فضایی نیز به بیان نظرات و دیدگاه‌های خود پرداختند.

براری در حالی از تدوین نقشه راه سخن می‌گوید که از سویی دیگر در مرکز ملی فضایی نیز اقدامات مشابهی در حال انجام است. اما مهمتر از همه این‌ها عدم تحرک بخش فضایی کشور با وجود چندین نهاد با تعداد پرشماری نیرو طی چند سال اخیر بوده است. 

با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=8051
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها