برنامه ۱۰ ساله فضایی کشور تصویب شد

2 693

دومین جلسه شورای عالی فضایی در دولت سیزدهم به ریاست رئیس جمهور، با حضور اعضای حقیقی و حقوقی این شورا برگزار و طی آن برنامه ۱۰ ساله فضایی کشور تصویب شد. در این جلسه حسن سالاریه، رئیس سازمان فضایی و دبیر شورای عالی فضایی، گزارشی از روند اجرای مصوبات اولین جلسه این شورا در دولت سیزدهم را به اعضا ارائه کرد و عملکرد ارگان‌های مختلف و مرتبط با بخش فضایی کشور مورد ارزیابی اعضای جلسه قرار گرفت.

همچنین موضوع‌های متعددی پیرامون بخش فضایی به خصوص برنامه ۱۰ ساله فضایی مطرح شد و نهایتا این برنامه راهبردی به تایید و تصویب شورای عالی فضایی رسید. طبق این برنامه، ایران در ۱۰ سال آینده تبدیل به یک قطب منطقه‌ای در توسعه فناوری‌های فضایی و ارائه خدمات پرتاب‌های فضایی خواهد شد که این هدف‌گذاری می‌بایست با تکیه بر توانمندی داخلی و دانش متخصصان کشورمان محقق شود.

صنعت فضایی ایران ماهواره ماهواره‌بر
صنعت فضایی ایران

دیگر اهداف برنامه ۱۰ ساله فضایی ایران

یکی از مهم‌ترین اهداف برنامه ۱۰ ساله فضایی کشور، طرح‌ریزی و اجرای ماموریت‌های فضایی در راستای بهره‌مندی شهروندان، کسب و کارها و دستگاه‌های اجرایی از فناوری‌های روز دنیا است که کمک شایان توجهی به رفع مشکلات مردم در حوزه‌های مختلف خواهد کرد.

توسعه زیرساخت‌های پرتاب و ایستگاه‌های زمینی، سرعت بخشیدن به روند طراحی و ساخت ماهواره‌های مخابراتی، پرتاب ماهواره‌های سنجشی با دقت یک متر و کمتر، حرکت در مسیر تعاملات بین‌المللی و اجرای پروژه‌های مشترک، اجرای طرح‌های اکتشافاتی با تمرکز بر توسعه زیرساخت‌ها، برنامه ریزی جهت رسیدن به پرتاب محموله‌هایی با وزن بالا از جمله دیگر سرفصل‌های برنامه ۱۰ ساله فضایی کشور است.

اولین جلسه شورای‌ عالی فضایی در دولت سیزدهم، آذر۱۴۰۰ بعد از ۱۱ سال تعطیلی این شورا، به ریاست سید ابراهیم رئیسی برگزار شده بود.

منبع isa
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=72053
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سلام
سلام
1 سال قبل

چرا ده سال ترفندتون اینه ملت را به آینده ای که وجود ندارد امیدوار کنید تو برنامه 20 ساله مگه قرار نبود تا سال 1404 ایران تبدیل به کشوری توسعه یافته بشه و بشه ژاپن اسلامی پس کو همش دروغ از آب درآمد به خدا 100سال دیگه هم شما نمی‌تونید قطب فضایی منطقه بشید چون‌ دزدی هاتون نمی‌گذارد.

محمد
محمد
1 سال قبل
امتیازدهی به مقاله :
     

عالی بود