فالکون ۹ هفت ماهواره را برای ایجاد پوشش ارتباطی در سراسر زمین به فضا برد

0 136

بامداد امروز اسپیس ایکس (SpaceX) ماهواره‌های مخابراتی نکست (Next)، ایریدیوم (Iridium) و گریس‌فو (GRACE-FO ) ناسا (NASA) را برای ایجاد پوشش ارتباطی سراسری و نظارت بر تغییرات اقلیمی به فضا برد.
این پرتاب که راس ساعت ۱۷ دقیقه بامداد از «پایگاه وندنبرگ کالیفرنیا» صورت گرفته با پروژه‌های دیگر کمی تفاوت داشته و طی آن ماهواره‌بر در ارتفاع ۴۸۲ متری مانورهای پیچیده‌ای را برای اطمینان از قرار گرفتن ماهواره‌های ناسا در موقعیت درست انجام داده و سپس برای جایگذاری ماهواره‌های مخابراتی به راه خود ادامه داده است.
مرحله اول این ماهواره‌بر پس از جداسازی مجددا مورد استفاده قرار نخواهد گرفت چرا که از نوع ماهواره‌برهای بلوک ۵ نبوده و بازسازی آن مستلزم صرف هزینه و زمان فراوان است، علاوه بر این ریسک خطای آن در پروژه‌های بعدی نیز بالا خواهد بود.
مرحله دوم ماهواره‌بر، ۴۵ دقیقه پس از تعبیه ماهواره گریس‌فو دوباره شروع به حرکت کرده و در ارتفاع ۸۰۰ کیلومتری ماهواره‌های ایریدیوم را به مقصد رسانده است.
دو ماهواره گریس‌فو متعلق به ناسا هستند که با همکاری مرکز تحقیقات علوم زمینی GFZ آلمان ساخته شده و تغییرات در توزیع آب، یخ و زمین را از طریق اندازه گیری تغییرات در گرانش در هر ۳۰ روز برای محققان ارسال خواهند کرد.
پرتاب ماهواره‌های ارتباطی هم بخشی از طرح بزرگ ایریدیوم برای تشکیل مجموعه بزرگی از ماهواره‌های مخابراتی در مدار پایینی زمین است که از آن با نام نکست یاد می‌شود. طی قرارداد اولیه، اسپیس ایکس باید ۷۰ ماهواره را طی هفت پرتاب به فضا ارسال کند که نخستین مرحله از آن در سال ۲۰۱۷ با ارسال ۱۰ عدد از آن‌ها با موفقیت به اجرا درآمد.
در مجموع ماهواره‌های فوق به پوشش ارتباط صوتی و داده‌ای در سراسر کره خاکی خواهند پرداخت، و حتی اقیانوس‌ها و قطب‌های زمین را نیز تحت پوشش خواهند گرفت.

منبع مجله دیجی کالا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=7100
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها