دانلود مستند فضایی با زیر نویس فارسی

ادعای غربی‌ها درباره کاربرد نظامی ماهواره خیام

7 25,949
زمان مطالعه: < 1 دقیقه

روزنامه واشینگتن‌ پست مدعی شد روسیه قصد دارد از ماهواره خیام که این کشور برای ایران به فضا پرتاب می‌کند برای اهداف نظامی‌اش در اوکراین بهره ببرد. آژانس فضایی روسیه (Roscosmos)، تاریخ پرتاب این ماهواره را ۱۸مرداد اعلام کرده است. بر اساس ادعای این روزنامه، ماهواره خیام توانایی تهران برای جاسوسی از اهداف نظامی در سراسر خاورمیانه را تا حد زیادی افزایش می‌دهد، اما مسکو ابتدا قصد دارد از آن در جهت اهداف نظامی در جنگ اوکراین استفاده کند.

واشنگتن‌پست همچنین مدعی است طبق توافق ۴ سال پیش میان ایران و روسیه برای ساخت ماهواره خیام، روسیه پذیرفت ماهواره کاناپوس وی (Kanopus-V) ساخت مسکو مجهز به دوربین با قدرت تفکیک مکانی بالا را به ایران بدهد تا تهران دسترسی به قابلیت‌های بی‌سابقه‌ای در نظارت بر تاسیسات حساس منطقه داشته باشد.

ماهواره خیام ایران

ماهواره خیام

این ماهواره از نوع سنجش از دور و دارای دقت بالای تصویربرداری با قدرت تفکیک مکانی یک متر است. سازمان فضایی ایران می‌گوید: «ارتقا بهره‌وری در حوزه کشاورزی، پایش دقیق منابع آبی کشور، مدیریت مخاطرات طبیعی، پایش تغییرات کاربری، ساخت‌وسازهای غیرمجاز و مقابله با جنگل‌خواری، پایش مخاطرات زیست محیطی، پایش معادن و اکتشافات معدنی، پایش مرزهای کشور و بسیاری از کاربردهای دیگر از جمله کاربردهای داده‌های دریافت‌شده از ماهواره خیام خواهد بود.»

منبع euronews
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=68766
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest

7 نظرات
بیشترین رأی
تازه‌ترین قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها