اسپیس ایکس برای بازیابی کامل راکت فالکون ۹ از بالن های غول پیکر استفاده می کند

0 232

پرهزینه بودن سفرهای فضایی اغلب شرکت‌های فعال در این زمینه را به سمت توسعه راهکارهایی برای تولید قطعات چندبار مصرف و بازیابی آن‌ها سوق داده و شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) به عنوان یکی از شرکت‌های پیشرو در این زمینه به دنبال برداشتن گام های بزرگ دیگر در این راستا است.
این شرکت پیش از این ماهواره‌برهای چندبار مصرف فالکون۹ (Falcon 9) و فالکون هوی (Falcon heavy) را با موفقیت آزمایش کرده که عملکرد چند مرحله‌ای دارند و با گذر از فازهای مشخص هر یک از این مراحل فعال می‌شوند. این شرکت تاکنون موفق شده مرحله اول فالکون ۹ را با موفقیت فرود آورد و حالا تصمیم دارد با استفاده از بالون‌های غول پیکر بخش نهایی آن را هم به سلامت به زمین بازگرداند.
ایلان ماسک(Elon musk)، مدیرعامل این شرکت اخیرا با انتشار پستی در توییتر خود از برنامه‌های این شرکت برای بازگردانی مراحل نهایی ماهواره‌بر خبر داده است:«اسپیس ایکس سعی دارد با استفاده از بالون‌های غول پیکر سرعت مداری ماهواره‌بر مرحله نهایی را کاهش داده و آن را به زمین برگرداند».
برآوردهای این کمپانی نشان می‌دهد در سال جاری پرتاب هر ماهواره‌بر فالکون ۹ بالغ بر ۶۲ میلیون دلار هزینه به همراه خواهد داشت، آن هم در صورتی که مرحله اول آن با موفقیت بازیابی شود.
با این حال اگر متخصصان این شرکت مرحله نهایی ماهواره‌بر را هم با استفاده از بالون‌های ارزان قیمت بازیابی کنند، این هزینه را تا حد زیادی کاهش داده و توان رقابت خود در سفرهای فضایی را افزایش می‌دهند. علاوه بر این با برگرداندن مرحله نهایی ماهواره‌بر  به زمین به پاکسازی زباله‌های فضایی که به دغدغه‌ای جدی تبدیل شده، نیز کمک خواهد شد.
این شرکت تا کنون انرژی و هزینه  زیادی را صرف توسعه ماهواره‌برهای چند بار مصرف فالکون کرده و علاوه بر ناسا و بسیاری از شرکت های دیگر، علاقه‌مندان سفر به فضا هم امیدوارند این طرح هزینه سفرهای فضایی را بیش از پیش کاهش دهد.

منبع دیجیاتو
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=6237
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها