روسیه به جنگ افزارهای لیزری ضد ماهواره مجهز شده است

0 1,021

برخی رسانه‌های روسی از تجهیز این کشور به جنگ افزار ضد ماهواره که برای سرنگون ساختن یا از کارانداختن ماهواره‌ها استفاده می شود، خبر دادند.
برخی منابع روسی گفته‌اند که مسکو برای نابود کردن ماهواره‌های دشمن به جنگ افزارهای لیزری مجهز شده است.
آن‌طور که خبرگزاری اینترفکس به نقل از منابع مطلع اعلام کرده، مجتمع اسلحه سازی دولتی آلماز آنتی ساخت جنگ‌افزار ضد ماهواره را تکمیل کرده است.
وبگاه وزارت دفاع آمریکا در واکنش به این خبر گزارش کرده است که منابع مستقل غربی هنوز این ادعا را تایید نکرده‌اند اما این برنامه در دستور کار روسیه قرار دارد.
پیشتر پاول سوزینوف، مدیر طراحی آلماز آنتی، به خبرگزاری ریا نووستی گفته بود که کرملین سفارش ساخت چنین جنگ‌افزاری را به شرکت آلماز آنتی داده بوده تا سلاحی برای حمله و سرنگون ساختن ماهواره‌‌های دشمن در مدار زمین یا از کار انداختن آن‌ها تولید نماید.
در همین زمینه اداره اطلاعات پنتاگون حدود یک ماه قبل اعلام کرده که چین و روسیه در حال توسعه موشک‌ها و جنگ‌افزارهای ضد ماهواره هستند و به زودی قادر خواهند بود ماهواره‌های آمریکا را در مدار زمین نابود کنند.
به نوشته وبگاه فری‌بیکن اداره اطلاعات پنتاگون در گزارش خود نسبت به تهدیدهای فزاینده جنگ افزارهای ضد ماهواره (ASAT) هشدار داد. مقام‌های پنتاگون در این گزارش اعلام کردند که چین و روسیه ماهواره‌های آمریکا در مدار زمین  را در چند سال آینده نابود می‌کنند. آنطور که این مقام‌ها اعلام کردند این دو کشور تا سال ۲۰۲۰ به چنین توانایی می‌رسند.
استیو لامباکیس، کارشناس موشکی سابق پنتاگون، نیز در این باره گفته است:«سامانه‌های فضایی آمریکا از شکننده‌ترین و آسیب‌پذیرترین بخش‌ها هستند که توسط ارتش آمریکا استفاده می‌شود».
فری بیکن با اشاره به توانایی های چین و روسیه در این عرصه نوشت:«چین دو سامانه ضدموشکی متحرک را توسعه داده و در حال توسعه دو سامانه پیشرفته‌تر زمینی ضد ماهواره است».
روسیه نیز سامانه ضد ماهواره خود را به سرعت تقویت کرده تا آنجا که سامانه موشکی ضد ماهواره‌ای به نام نودال را در دسامبر ۲۰۱۶ آزمایش کرد.
 دیگر سلاح‌های ضد ماهواره این کشور شامل لیزر و دستگاه‌های پارازیت انداز است. روسیه همچنین مجهز به سلاح‌های سایبری است که قادرند کنترل ماهواره‌ها در زمین را مختل سازند. سامانه‌های موشکی اس-۳۰۰، اس-۴۰۰ و اس-۵۰۰ روسیه نیز قادر به ضربه زدن به اهدافی در مدار پایین زمین هستند.
پیش بینی می‌شود که برنامه ضد ماهواره روسیه شامل پرتاب موشک رهگیر از جنگنده میگ-۳۱ و شبیه به موشک ضد ماهواره ساخت آمریکا به نام ای اس ام-۱۳۵ باشد.
مسکو همچنین جنگ افزارهای تولید کننده پالس‌های الکترومغناطیسی در ارتفاع بالا را توسعه داده که‌ می‌تواند بخش‌های الکترونیکی همه ماهواره‌ها را مختل سازد.


منبع خبرگزاری فارس
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=5924
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها