هیچ نشانی از فعالیت آنگوست ساخته شده در روسیه وجود ندارد

0 513

سیروس برزو: هیچ نشانی از فعالیت ماهواره مخابراتی آنگوست -1 ساخته شده در روسیه که 26 دسامبر به مدار پرتاب شد وجود ندارد و طیف وسیعی از ایستگاه های کنترل زمین در تلاش برای دریافت علایمی از فعالیت آن ناموفق بوده‌اند.
در حالی که ارتباط با ماهواره پس از در مدار قرار گرفتن آن قطع شده، شرکت صنایع فضایی انرگیا سازنده ماهواره در آن زمان اعلام کرد فعالیت های آزمایشی آنگوست -1 برای اواسط آوریل برنامه ریزی شده است. اما ظاهرا ماهواره ای 1647 کیلوگرمی، هفته قبل موقعیت مداری برنامه ریزی شده خود را از دست داد.
آنگوست -1 ساخته شرکت صنایع فضایی انرگیا برای دولت آنگولا، روز 26 دسامبر از پایگاه فضایی بایکونور با موشک روسی-اوکراینی زنیت راهی فضا شد. بنا به ادعای روسکاسموس،  پرتاب توسط موشک دو مرحله ای زنیت  و پس از آن ارتقاء ارتفاع تا رسیدن به مدار زمین آهنگ با استفاده از موشک تقویتی فرگات-اس.ب، به خوبی انجام شد و ماهواره در وضعیت عادی مأموریت 15 ساله خود برای رسیدن به مرحله ارائه خدمات تلویزیون و ارتباطات تلفنی به این کشور آفریقایی را آغاز کرد. اما گزارش های مطبوعاتی در روز 27 دسامبر نشان می داد که ظاهرا ارتباط با ماهواره به دلیل بروز مشکلی در دو باله باتری خورشیدی از بین رفته است . بنا به نوشته روزنامه روسی ایزوستیا، ارتباطات با ماهواره پس از 42 دقیقه متوقف شد، گرچه اطلاعات نشان می داد آنگوست  جهت گیری خود را پایدار نگه داشته و حداقل 10 تا 16 ساعت طول می کشد تا فعالیت دو باتری بتواند به ثمر بنشیند.
شرکت صنایع فضایی انرگیا در روز 29 دسامبر تأیید کرد که ارتباط با آنگوست -1 بازیابی شده و تمام پارامترهای مربوط به آن به صورت طبیعی است و به آنها اجازه می دهند تا بررسی های نهایی را به انجام رسانند. خبرگزاری روسی اینترفاکس در 30 دسامبر گزارش داد که از دست دادن ارتباط، ناشی از یک مشکل سازگاری بین داده های حاصل از اجزای فرانسوی ماهواره و دستگاه های طراحی و ساخته شده روسی بوده است. گزارش های دیگر نشان می داد قطع برق موقت به این دلیل بوده که عدم ارتباط باعث شده باتری های ماهواره نتوانند بارگیری لازم توسط باتری های خورشیدی را انجام دهند.
اطلاعات ردیابی مدار که توسط مرکز عملیات فضایی مشترک (Joint Space Operations Center) نشان داد ماهواره آنگوست -1 را در مدار اولیه 35963 x 36113 کیلومتر با زاویه شیب 0.06 درجه  قرار گرفته است، مداری کمی بالاتر از مدار زمین‌آهنگ  است و هر روز حدودا سه درجه به سمت غرب تغییر می کند. طبق برنامه، آنگوست -1 برای رسیدن به موقعیت 14.5 درجه باید حرکاتی را آغاز می کرد و انتظار می رفت با بکارگیری موتور های پلاسمایی حدود 252 کیلومتر ارتفاع را کاهش دهد و به مدار زمین‌آهنگ  پایدار وارد شود .
در 5 ژانویه، ولادیمیر تاراروف سفیر روسیه در آنگولا، طی یک مصاحبه مطبوعاتی گفت که تمام سامانه های ماهواره طبق برنامه عمل می کنند. با این حال، در 9 ژانویه، حرکت ماهواره همچنان در حال حرکت به سمت غرب بود و هیچ تغییری در پارامترهای آن انجام نمی شد. اطلاعات به دست آمده نشان می داد آنگوست -1 روز 13 ژانویه خط نصف النهار را رد کرد و به تغییر 3.2 درجه در روز را همچنان ادامه می دهد در این صورت این ماهواره درعرض یک هفته از دسترس ایستگاه های زمین روسیه خارج خواهد شد. شرکت صنایع فضایی انرگیا در روز بعد اعلام کرد که متخصصان شرکت از طریق اطلاعات دریافتی، قادر به تشخیص مشکل در سامانه برق ماهواره شده اند. این شرکت خاطر نشان کرد که در حال آماده سازی مجموعه ای از آزمایش ها برای ماهواره هستند. با این حال، تصمیم دارند که ماهواره را در وضعیت فعلی خود حفظ شود و صبر کنند تا در مدار مورد نظر قرار گیرد و آنها تا اواسط ماه آوریل که مجددا ارتباط برقرار خواهد شد زمان کافی برای عیب یابی و برطرف کردن مشکل را داشته باشند.
حرکت آنگوست -1 در مدار اطراف زمین، به سمت غرب و مدار 177 تا 329 کیلومتربالای مدار زمین آهنگ، برای ماهواره های فعال فعلی خطرناک نیست. در این مدار هیچ ماهواره عملیاتی وجود ندارد، اما منطقه حفاظت شده مدار زمین‌آهنگ  که از 200 کیلومتری پایین تا 200 کیلومتر بالاتر از کمربند مدار زمین‌آهنگ  است را نقض می کند. اگر مانوری صورت نگیرد، میدان گرانشی زمین موجب افزایش تدریجی گرایش مدار ماهواره‌ای می گردد که اولین نشانه های آن در حال حاضر دیده می شود به طوری که از زمان پرتاب آنگوست، گرایش به طور پیوسته 0.03 درجه افزایش پیدا کرده است.
موشک تقویتی فرگات اس.ب  که وظیفه حمل ماهواره را از مدار پایین به مدار زمین آهنگ را بر عهده داشت بعد از انجام ماموریت خود اینک در مداری با اوج و حضیض 35874 – 36772 کیلومتر و زاویه 0.21 درجه قرار دارد. متاسفانه، حضیض مدار نهایی آن نیز به منطقه حفاظت شده مدار زمین‌آهنگ، حتی بیشتر از مدار آنگوست است.
آنگوست -1 بر اساس پایه ماهواره ای چند منظوره (–USP- Universal Satellite Platform) انرگیا، با محموله ارتباطات هیبریدی ساخته شده توسط شرکت صنایع دفاعی و فضایی ایرباس (Airbus Defence and Space) است که شامل 16 باند C  و 6باند  Ku برای پخش تلویزیونی و خدمات ارتباطات تلفنی برای آنگولا می شود و نام این کشور را به عنوان نخستین کشور آفریقایی که ماهواره ملی خود را در مدار زمین آهنگ قرار داده به ثبت می رساند.
به گزارش خبرگزاری روسی تاس، آنگوست- 1 توسط  دو صندوق بیمه، به مبلغ 121 میلیون دلار بیمه شده است.

با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=5582
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها