نقش دانشمندان روس در پیشرفت موشکی کره شمالی

0 728

به نقل از دیلی میل، این اسناد سری که تازه منتشرشده، بیانگر آن است که پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی، روسیه فنّاوری توسعه موشک‌های بالستیک قاره‌پیمای خود را به پیونگ‌یانگ فروخته است.
واشنگتن‌پست گزارش کرد، پس از شکست اقدام مشترک آمریکا و روسیه برای پرتاب ماهواره با استفاده از موشک‌های دوران شوروی، روسیه یافتن بازارهای جدید برای فروش فنّاوری موشکی خود را آغاز کرد. بیش از ۶۰ دانشمند موشکی روسیه و اعضای “دفتر طراحی راکت ماکیف” در اواخر سال ۱۹۹۲ در فرودگاه مسکو دستگیر شدند زیرا قصد سفر به پیونگ‌یانگ برای همکاری باکره شمالی به‌عنوان مشاور را داشتند.
بر اساس گزارش واشنگتن‌پست، بعدها مقامات اطلاعاتی آمریکا، کره جنوبی و روسیه به این نتیجه رسیدند که برخی از این دانشمندان سرانجام به کره شمالی رفتند تا طرح موشک‌ها و مشاوره‌های فنی خود را به این کشور ارائه دهند.
بروشورهای یافت شده از دفتر طراحی راکت ماکیف شامل یک سری از موشک‌های شوروی باقابلیت پرتاب کلاهک‌های هسته‌ای به شهرهای آمریکا هستند.
برخی از این مدل‌ها نیز می‌توانستند از یک قایق بزرگ، یک کرجی غوطه‌ور در آب و یا کپسول انداخته‌شده در اقیانوس، پرتاب شوند. این مدل‌ها در اصل برای نیروی دریایی روسیه طراحی‌شده بودند. به نظر می‌رسد موشک‌های هواسانگ-۱۰ یا موسودان، موشکی که در سال ۲۰۱۶ با موفقیت از جانب کره شمالی آزمایش شد، از موتور یکی از موشک‌های بالستیک قابل پرتاب از زیردریایی شرکت ماکیف استفاده کرده و بسیاری از ویژگی‌های طراحی این موشک را نیز در خود داشته باشند، موشکی که دریکی از این بروشورها تبلیغ‌شده بود.
دیوید رایت، کارشناس موشک در “اتحادیه دانشمندان نگران” اظهار کرد: سؤالی که مدت‌ها است وجود دارد، این است که آیا کره شمالی این فنّاوری را ارزان به دست آورده؟ آیا آنان سال‌ها پیش این برنامه‌ها را دریافت کرده‌اند و اکنون فقط در موقعیتی هستند که توانایی ساخت آن‌ها را پیداکرده‌اند؟ کره شمالی به‌تازگی توانسته به ابزارآلات دهه ۱۹۹۰ میلادی که آن زمان فوق پیشرفته بودند، دست پیدا کند؛ این به آن معنا است که این ابزارآلات هنوز هم ابزارهای بسیار کارآمدی هستند. به‌محض آن‌که شیوه‌های ساخت را در اختیار داشته باشی و بتوانی به مواد و ابراز آلات موردنیاز دسترسی پیدا کنی، به پیشرفتی واقعی دست‌یافته‌ای.

منبع ایسنا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=5423
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها