فاصله زیاد آمریکا با رهایی از روسیه در پروازهای سرنشین‌دار

0 1,292

 آخرین اخبار رسانه های روسی حاکی است، آمریکا امکان دریافت مکان اضافی در فضاپیماهای روسی ‘سایوز’ برای اعزام فضانوردان خود به ایستگاه فضایی بین المللی را بررسی می کند.
ایتارتاس در این مورد به نقل از کِرک شیرمان رئیس برنامه ایستگاه فضایی بین المللی در ناسا نوشت: آمریکا امکان مذاکره با روسیه برای دریافت مکان اضافی برای فضانوردان آمریکایی در فضاپیماهای ‘سایوز’ روسیه برای پرواز به ایستگاه بین المللی فضایی را بررسی می کند.
وی افزود: آمریکا گزینه های مختلف را برای اعزام فضانوردان خود به ایستگاه فضایی بین المللی بررسی می کند تا در شرایط پیش بینی نشده آماده باشد.
بر اساس اطلاعات رسانه های روسی، اداره بازرسی ناسا در تازه ترین گزارش خود اعلام کرده است: هر گونه تاخیر و تعلل در اجرای برنامه های مربوط به پرتاب فضاپیماهای سرنشین دار آمریکا، موجب ادامه تکیه به خدمات فضاپیماهای روسی در سفرهای فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی می شود.
در گزارش اداره بازرسی ناسا گفته شده است که اگر شرکت های اسپیس ایکس و بویینگ نتوانند تا سال 2018 موشک و فضاپیما برای سفر فضانوردان آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی بسازند، باید همچنان از خدمات فضاپیماهای روسی برای اعزام فضانوردان آمریکا به این مرکز فضایی استفاده شود.
چندی پیش امریکا برای پرتاب 10 ماهواره خود به فضا از روسیه کمک گرفت هر چند که موشک سایوز حامل19 ماهواره کشورهای مختلف جهان هیچ گاه به مکانی که قرار بود نرسید اما اینکه بیش از نیمی از ماهواره ها متعلق به آمریکا بود خود گویای وابستگی این ابرقدرت، به توان فضایی روسیه است.
بنا بر گزارش رسانه های روسی، هزینه سفر هر فضانورد آمریکایی به ایستگاه فضایی با فضاپیماهای روسی 51 میلیون دلار است که از سال 2010 و زمان توقف پرواز شاتل آمریکا دو برابر افزایش یافته است و تاکنون نیز 4.3 میلیارد دلار در این زمینه به روسیه پرداخت شده است.
در گزارش اداره بازرسی ناسا آمده است که اگر این سازمان برنامه پروازهای فضایی سرنشین دار را سال 2015 آغاز می کرد تاکنون بیش از یک میلیارد دلار صرفه جویی کرده بود.
به گزارش رسانه های روسی، آمریکا همچنین برای طرح های موشکی خود مجبور به خرید موتورهای موشکی آر-دی180 ساخت کارخانه انر گوماش روسیه است و پیشتر نیز قرارداد یک میلیارد دلاری در این زمینه امضا کرده است.
آمریکا که با استفاده از فرصت دوران نابسامانی اقتصادی و صنعتی روسیه به دلیل فروپاشی شوروی در سال 1991، توانست به پیشروترین کشور در عرصه فضایی تبدیل شود، بر اثر انفجار شاتل در سال 2003 مجبور شد، تقریبا بخش اصلی برنامه های خود را در این بخش تا جایگزینی سامانه ای مطمئن متوقف کند.
اول فوریه 2003 شاتل فضایی کلمبیا پس از انجام ماموریت خود هنگام ورود به جو زمین منفجر شد و هفت سرنشین آن کشته شدند که به فاجعه بزرگ علمی فضایی این کشور شهرت یافت.
رابرت اوروک معاون وزیر دفاع آمریکا به تازگی در باره نیازهای این کشور به سامانه موتورهای موشکی ساخت روسیه اعلام کرده است: پنتاگون در شش سال آینده تا زمان ساخت موتور فضایی در داخل نیاز به خرید 18 موتور ار.دی-180 برای پرتاب ماهواره های نظامی دارد و تا زمانی که نتوانیم موتور موشک فضایی بسازیم باید به خرید موتورهای روسی تکیه کنیم.
بیل نلسون سناتور از حزب دموکرات و عضو کمیته سنا در امور نیروهای مسلح نیز قید می کند که هنوز معلوم نیست، پنتاگون چه تعداد موتور موشکی روسی آر – دی، نیاز دارد، در حالیکه نظامیان آمریکایی هم اعتراف می کنند ساخت چنین موتوری برای آمریکا ممکن است بیش از پنج سال وقت بگیرد.
اما فرانک کندال معاون امور تدارکات و فناوری وزارت دفاع آمریکا هشدار داده که شرکت های این کشور بر خلاف پیش بینی زمانی قبل، موتور جایگزین را می توانند دو سال دیرتر یعنی پس از سال 2021 طراحی کنند.
قرارداد تحویل 101 موتور آر – دی 180 با ارزش تخمینی یک میلیارد دلار سال 1997 امضا شد ولی در میانه سال 2014 کنگره آمریکا به خاطر تیرگی روابط با روسیه، ممنوعیت استفاده از موتورها را برای بعد از سال 2019 اعلام کرد.
پس از گذشت مدتی آمریکا با درک اینکه در عرض سه سال توان طراحی و ساخت موتور ملی موشکی را ندارد، ممنوعیت بی اثر شد و بلافاصله شرکت یونایتد لانچ الاینس ( United Launch Alliance ) برای تامین نیازهای خود 20 موتور اضافی آر- دی 180 روسی سفارش داد.
با وجود تحریم ها و محدودیت های موجود، امریکا درسال2016 بر اساس قرارداد 400 میلیون دلاری با روسیه، فضانوردان و بخش عمده محموله های فضایی خود را با فضاپیماها و موشک های سایوز روسی به ایستگاه فضایی بین المللی ارسال کرد.
به گزارش روزنامه روسی «ماسکوفسکی کامسامولتس»، فرمانده نیروی هوایی آمریکا به تازگی اعلام کرده است: پنتاگون تلاش دارد تا استفاده از موتورهای روسی برای موشک های فضایی را تا حد امکان کاهش دهد.
وی اخیرا در نشست کمیته نیروهای مسلح مجلس سنای آمریکا گفت: آمریکا در صورتی که 18 دستگاه موتور موشک فضایی ساخت داخل داشته باشد از وابستگی به روسیه رهایی می یابد.
«جیمز» افزود: متاسفانه این هدف در شرایط کنونی دور از دسترس و غیرقابل تحقق است.
بر اساس اطلاعات رسانه ها، در زمان حاضر چند شرکت آمریکایی از جمله یونایتد لانچ الاینس وابسته به دو شرکت عمده آمریکایی بوئینگ و لاکهید مارتین مشغول کار روی طرح موتورهای جدید موشکی آمریکا هستند تا سبب خودکفایی این کشور شود.
روسیه تنها دارنده امکانات پرتاب موشک برای حمل ماهواره و تاسیسات فضایی ارائه دهنده این خدمات به کشورهای دیگر است که آمریکا و اعضای اتحادیه اروپا از این سامانه های روسی استفاده می کنند و حتی از پایگاه های خارج از مرزهای خود نیز عملیات پرتاب را برای کشورهای دیگر اجرا می کند.
مسکو افزون بر درآمد پرتاب های فضایی، اعتبار ویژه ای در این حوزه برای خود قائل است و در صدد حفظ آن و ایمنی کامل پرتاب های آینده و حفظ جایگاه خود است.
به گزارش اسپوتنیک، آمریکا موضوع ساخت موتورهای موشکی ویژه موشک های اطلس را در خاک خود بررسی می کند تا آن را جایگزین موتورهای روسی سازد اما در دو سال اخیر نتیجه قابل توجهی در این زمینه به دست نیاورده است.
روسیه آخرین بار در یازدهم دی ماه 1391 قراردادی را برای فروش 30 دستگاه موتور موشک های فضایی به آمریکا امضا کرد.
این قرارداد را مجموعه صنعتی «ˈانرگوماشˈ» روسیه و«ˈلاکهید مارتین» امضا کردند و روسیه متعهد شد 30 دستگاه موتور از نوع آر.دی-180 را به طرف آمریکایی تحویل دهد.
به گزارش رسانه های روسی، پنتاگون قصد دارد مجوز تاسیس شرکت های جدید را برای ساخت موشک های با موتور غیر روسی صادر کند. اما زیانهای ناشی از کنار گذاشتن موتورهای روسی گریزناپذیر است.
رسانه روسی افزود: آمریکا منابع وفناوری های کافی برای تولید موتورهای موشک های فضایی به منظور جایگزینی موتورهای روسی در اختیار ندارد.
این مساله با توجه به تحریم های آمریکا علیه روسیه و اصرار کنگره برای پیوستن بخش فضایی امریکا به تحریم های ضدروسی برای ناسا دردسرآفرین شده است.

منبع ایرنا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=5308
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها