شرکت Blue Origin موتور راکت جدید خود را با موفقیت آزمایش کرد

0 1,164

شرکت فضایی بلواوریجین «Blue Origin» که به «جف بزوس» مدیرعامل آمازون تعلق دارد، موفق شد برای نخستین بار موتور راکتی «BE-4» که 6 سال روی آن کارکرده و در آینده اقتصادی این شرکت نقش اساس خواهد داشت، آزمایش کند. آزمودن موردبحث که شرکت از آن با عنوان «hot fire» یاد می‌کند، در کارخانه تگزاس Blue Origin انجام‌شده و قرار است موتور راکتی BE-4 پس از تکمیل مراحل توسعه، نیروبخش راکت چند بار مصرف بعدی شرکت به نام «New Glenn» باشد.
بر اساس اطلاعات موجود از «New Glenn»، بلو اوریجین تصمیم دارد در راکت جدید از هفت موتور BE-4 استفاده کند که درمجموع 1750 تن نیرو تولید کرده و می‌تواند یک محموله 45 تنی را به مدار نزدیک زمین منتقل کند.

شرکت ULA برای قطع وابستگی به روسیه، از راکت BE-4 استفاده خواهد کرد

همچنین بنا بر برنامه‌های Blue Origin، این شرکت قصد دارد راکت New Glenn را تا پیش از سال 2020 میلادی به فضا بفرستد، اما این تمام ماجرا نیست؛ چراکه موتورهای BE-4 کاربرد دیگری نیز دارند و قرار است در راکت جدید شرکت «United Launch Alliance» (که وظیفه حمل تجهیزات و ماهواره‌های ارتش آمریکا را بر عهده دارد) هم مورداستفاده قرار گیرند. دلیل اصلی تصمیم مورداشاره، وابستگی ULA به موتورهای راکتی روسی «RD-180» است که با توجه به مسائل سیاسی بین دو کشور و خصوصاً پس از مناقشات در اوکراین، به نظر مقامات گزینه مناسبی نبوده و راکت جدید «Vulcan» باید از یک نمونه آمریکایی استفاده کند.

رندر راکت Vulcan با دو موتور اصلی BE-4

البته دراین‌بین تجربه کم «بلو اوریجین» موجب نگرانی برخی از مقامات ارتش آمریکا شده و این فرماندهان ترجیح می‌دهند از موتور «AR-1» ساخت شرکت «Aerojet Rocketdyne» (سازنده موتورهای شاتل فضایی ناسا) در راکت ولکان ULA استفاده کنند. گفتنی است در حال حاضر موتور BE-4 نسبت به AR-1 پیشرفت بیشتری داشته بااین‌حال ULA برای اطمینان از عدم بروز اختلال در برنامه منظم ارسال تجهیزات به فضا، از هر دو برنامه حمایت می‌کند.

 
منبع digiato
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=4925
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها