پروزه جنگ ستارگان دوباره کلید خواهد خورد؟

0 1,251

به نظر می‌رسد که پروژه شکار پهپادها با کمک موشک توانسته است تا یک مقصد جدید برای خود بیابد و به‌زودی شاهد اعمال طرحی مشابه برای موشک‌ها خواهیم بود. سازمان دفاع موشکی آمریکا به‌تازگی به شرکت لاکهید مارتین قراردادی 9 ماهه به رقم 9 میلیون و 400 هزار دلار پیشنهاد کرده است تا برای آن‌ها سیستم پیشگیری از موشک با استفاده از لیزر دارای توان محدود ایجاد کند. این سیستم قرار است تا بتواند موشک‌های بالستیک قاره‌پیما (موشک‌های ICBM) را مدتی پس از شلیک هدف قرار داده و از بین ببرد.

در طول جنگ جهانی دوم بود که موشک‌های V-2 تولید شدند و از آن به بعد موشک‌های بالستیک قاره‌پیما به‌عنوان یکی از استراتژیکی‌ترین ابزارهای ممکن در جنگ‌ها مطرح بوده است. هنگامی‌که یک موشک قاره‌پیما از سیلوی خود خارج می‌شود و به‌سرعت فراتر از صوت می‌رسد، جلوگیری از آن به‌قدری دشوار خواهد بود که دانشمندان از مثال شلیک کردن به گلوله در حال حرکت از آن یاد می‌کنند. به‌صورت ایدئال می‌توان گفت که بهترین زمان برای نابودی این موشک‌ها زمانی است که تازه شلیک‌شده‌اند و رو به بالا می‌روند. در این شرایط نه‌تنها خود کلاهک جنگی بلکه بدنه حمل‌کننده موشک نیز به همراه سوخت فراوان داخل آن، آسیب‌پذیر هستند.

بااین‌وجود مشکل اصلی این است که این کار به معنای هدف قرار دادن موشک از هزاران کیلومتر دورتر است و نیاز به این دارد که بتوان در چند ثانیه نسبت به شلیک موشک اقدام کرد. متأسفانه هیچ موشک ضد موشکی توانایی چنین توانایی‌ای را در خود ندارد ولی لیزر می‌تواند چنین عملیاتی را محقق کند. لیزر تقریباً با سرعت نور حرکت می‌کند و می‌تواند به‌سرعت عکس‌العمل نشان داده و به سراغ از بین بردن موشک برود. ترفند موردنیاز برای این کار این است که سلاح لیزری‌ای طراحی شود که می‌تواند بر روی هدف قفل‌شده و اشعه‌ای را باقدرت کافی برای نابود کردن موشک‌های بالستیک قاره‌پیما در ابتدای کار شلیک آن از خود ساتع کند.

با توجه به تخصص لاکهید مارتین در معماری لیزر، سیستم دفاع موشک‌های بالستیک، دستگاه‌های نوری و کنترل اشعه، این شرکت در حال تولید کردن یک مدل آزمایش برای نابود کردن این موشک‌ها است. این مدل قرار است تا به نحوی طراحی شود که حتی بر روی پلتفرم‌هایی مانند هواپیماها نیز قابل‌نصب باشد.

سارا ریوز به‌عنوان مدیر اجرایی برنامه استراتژیک و دفاع موشکی آمریکا دراین‌باره می‌گوید: «طرح مفهومی لیزر توان محدود ما می‌تواند از سیستم پیشرفته کنترل اشعه در پلتفرم‌های ارتفاع بالا استفاده کند تا میزان ریسک را به حداقل برساند. لاکهید مارتین میلیون‌ها دلار را به‌صورت مستقیم بر روی توسعه و تحقیقات مربوط به انرژی سرمایه‌گذاری کرده است و زیرساخت مناسب برای توسعه فناوری‌های لیزری به وجود آورده است. این زیرساخت ما را به‌سوی سیستم اجرایی‌ای که قابلیت نابودی موشک‌ها در فاز شلیک، نزدیک‌تر می‌کند.»

هر چند گفته می‌شود این طرح برای نصب بر روی هواپیماها آماده می‌شود اما نابود کردن موشک‌های بالستیک با کمک سلاح لیزری یادآور طرحی است که در زمان جنگ سرد توسط آمریکا و با فرمان رونالد ریگان با نام «ابتکار دفاع استراتژیک» کلید خورد که در رسانه‌ها به جنگ ستارگان مشهور شد چرا که در این طرح قرار بود سلاح‌های لیزری در فضا قراربگیرند که به محض شلیک موشک‌های بالستیک آنها را نابود کنند. البته این طرح با معاهده منع استفاده از سلاح در فضا در تضاد بود و پس از چندی به ظاهر متوقف شد اما همواره طی سال‌ها زمزمه توسعه توانمندی در این زمینه به صورت جسته و گریخته در رسانه‌ها به گوش می‌رسید. حالا با توجه به اینکه مدتی است از سوی جنگ طلبان بحث اقدامات پیشگیرانه فضایی مطرح می‌شود و بر خلاف معاهدات بین‌المللی فضا به سمت نظامی شدن پیش می‌رود. مطرح کردن دوباره طرح انهدام موشک‌های بالستیک با سامانه لیزری جهت نصب روی هواپیما می‌تواند پوششی باشد برای توسعه سلاح‌های لیزری فضایی توسط کشورهایی چون آمریکا.    

 
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=4866
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها