همکاری‌های فضایی ایران در اپسکو خارج از دایره تحریم‌ها

0 862

وزیر ارتباطات گفت: ماهواره ایرانی دوستی ساخته شده و آماده پرتاب است و سه ماه است که در سکوی انتظار برای پرتاب با موشک داخلی قرار دارد.
محمد جواد آذری جهرمی در حاشیه نشست سران سازمان همکاری های فضایی آفریقا و اقیانوسیه (اپسکو) که به میزبانی سازمان فضایی ایران در تهران برگزاری شد در جمع خبرنگاران موضوع تحریم فضایی ایران و عدم پرتاب ماهواره های ایرانی را رد کرد و گفت: در توافق ۵+۱ در حوزه فضایی، هیچ اشاره ای نشده است و حتی در قطعنامه ۲۲۳۱ نیز محدودیتی برای حوزه ماهواره ای ایران دیده نمی شود.
وی اظهارداشت: قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل که ما آن را به رسمیت نمی شناسیم، فعالیت موشکی ایران را تحریم کرده اما ایران بنا ندارد که این موضوع را به رسمیت بشناسد بنابراین پس از این قطعنامه نیز، پرتاب های متعددی در این بخش انجام شده و ایران فعالیت موشکی را حق خود می داد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: ما به واسطه این گونه فشارهای بین‌المللی، این فعالیت ها را متوقف نخواهیم کرد و پرتاب اخیر موشکی نیز حاکی از این موضوع است.
جهرمی با بیان اینکه موضوع پرتاب ماهواره های ایرانی با هدف استفاده از پرتاب گرهای داخلی در دستور کار قرار دارد و به همین دلیل است که نزدیک به سه ماه است که ماهواره دوستی دانشگاه شریف ساخته شده و در نوبت پرتاب قرار دارد. این ماهواره به سکوی پرتاب موشکی منتقل شده و در انتظار پرتاب با پرتابگر داخلی است و مقدمات کار در این زمینه فراهم شده است. پیش از این ماهواره ساخت وزارت دفاع پرتاب شده بود.
ساخت دو ماهواره با مشارکت کشورهای عضو اپسکو
وزیر ارتباطات در پاسخ به سوالی در مورد برنامه های ایران برای ساخت ماهواره با همکاری کشورهای عضو سازمان همکاری های فضایی آسیا و اقیانوسیه گفت: ما در حوزه ساخت ماهواره ها، دو نوع پروژه را به صورت موازی پیگیری می کنیم که اولین آن مربوط به ساخت ماهواره های سنجشی و مخابراتی توسط دانشگاهیان کشور است. در این زمینه پیشرفت های خوبی داشته و ماهواره های متعددی در دستور ساخت و آماده پرتاب داریم که در حال پیگیری پرتاب این ماهواره ها هستیم.
وزیر ارتباطات ادامه داد: اما در مدل دوم این فعالیت ها، برای استفاده از توانمندی های بین‌المللی، دو پروژه را تعریف کردیم که آن را با مشارکت اعضای سازمان همکاری های فضایی آسیا و اقیانوسیه (اپسکو) پیش می بریم که در صورت به نتیجه رسیدن، گزارش آن را اعلام خواهیم کرد.

اشتراک گذاری اطلاعات ماهواره های سنجشی با همکاری ۹ کشور
وزیر ارتباطات با اشاره به برگزاری نشست سران اپسکو در تهران نیز اظهار داشت: از آنجایی که ایران ریاست این سازمان را به مدت دو سال به عهده داشت، نشست سران این سازمان بین‌المللی به میزبانی ایران برگزار شد. در این دوره، ایران میزبانی سازمان همکاری های فضایی آسیا و اقیانوسیه را به کشور مغولستان واگذار می کند.
وی با اشاره به اینکه توسعه دانش و صنعت فضایی و نیز اشتراک گذاری دستاوردها و دیتاها در حوزه فضایی از جمله اهداف همکاری های ایران با کشورهای عضو این سازمان است تصریح کرد: ۹ کشور عضو این سازمان، توافق کردند که از ماهواره های سنجشی یکدیگر خدمات دریافت کنند به نحوی که تفاهم بر این است که به جای ساخت ۱۰ ماهواره و استفاده از یک ایستگاه فضایی، ماهواره واحدی با ۱۰ ایستگاه زمینی وجود داشته باشد که بتوان از آن  اطلاعات کامل ماهواره ای دریافت کرد.
جهرمی گفت: اخیراً در وقوع سیل استان فارس و بوشهر، ما اطلاعات را از این حوزه ماهواره ای و در پی اشتراک گذاری اطلاعات کشورهای عضو اپسکو اخذ کرده و آن را به سازمان مدیریت بحران ارائه دادیم.
وزیر ارتباطات با تأکید بر اینکه این نشست مروری بر فعالیت های فضایی ایران و ارائه توانمندی برای به اشتراک گذاری آنها بود خاطرنشان کرد: ایران آمادگی خود را برای حضور در نشست سران فضایی در کشور چین اعلام کرده است.

 نصب تلسکوپ برای پایش ماهواره ها و اجرام فضایی در آسمان های ایران
وزیر ارتباطات با بیان اینکه با پیوستن به پروژه سامانه پایش اپتیکی فضا امنیت فضایی کشور افزایش پیدا می کند، گفت: بدین ترتیب ماهواره ها و اجرام فضایی که با امواج فرکانسی قابل پایش نیستند را می توانیم رصد کنیم.
محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات با اشاره به عضویت کشورهای مختلف در سازمان همکاری های فضایی آسیا و اقیانوسیه موسوم به اپسکو گفت: اینکه کشورهای منطقه بخصوص کشورهایی که از ایران تا چین ادامه دارد در یک تعهد بین المللی منابع خود را به اشتراک می گذارند، ارزشمند است. وی این کار را باعث صرفه جویی در هزینه ها و افزایش اطلاعات کشورها نسبت به اطراف خود دانست و افزود: ایران بر روی چنین ظرفیتی حساب ویژه ای باز می کند و آمادگی داریم که پروژه های خود را مبتنی بر این همکاری بین المللی توسعه دهیم. وزیر ارتباطات با بیان اینکه آماده هستیم با پیوستن به پروژه سامانه پایش اپتیکی فضا (APOSOS) امنیت فضایی کشور خود را افزایش دهیم، اظهار کرد: با این پروژه، ماهواره ها و اجرام فضایی که با امواج فرکانسی قابل پایش نیستند را می توانیم رصد کنیم. عضو کابینه دولت یازدهم تصریح کرد: با شرایط ویژه ای که کشورهای همسایه و منطقه ما دارند، اشتراک گذاری اطلاعات و پوشش کامل نسبت به فضای بالای کشور برای ما اهمیت دارد. البته در این پروژه تلسکوپی در ایران نصب شده است و اطلاعات را دریافت و ارسال کرده و همچنین از اطلاعات کشورهای دیگر نیز استفاده می کنیم. وی به پروژه پلتفرم اشتراک داده ها (DSSP) اشاره کرد و ادامه داد: این پروژه یکی از برنامه های پیشرفته ای است که باعث ذخیره منابع مالی می شود و به بهبود زندگی مردم و به طور خاص در حوادثی مانند زمین لرزه و سیل کمک می کند و برای کشورهای عضو اپسکو که درسوانح طبیعی سهم بیشتری در دنیا دارند، بسیار مهم است. بالاترین مقام مسوول حوزه ICT در کشور خاطر نشان کرد: ایران آمادگی دارد در این دو پروژه به صورت خاص همکاری کند و در سایه همکاری بین کشورهای دوست به یک شرایط مناسب تری در این حوزه برسیم.

با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=4647
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها