جشن تولد ناسا برای ۹۹ سالگی ریاضی‌دان سوژه فیلم اشخاص پنهان/ دقت و علمی که ماندگار شد

0 575

پنهان(Hidden Figures) را حالا خیلی‌ها دیده‌اند؛ فیلمی که که داستان زنان ریاضیدان سیاه‌پوست آمریکایی را بازگو می‌کند که طی رقابت فضایی آمریکا و روسیه در ناسا مشغول به کار بودند. ناسا حالا جشن تولدی برای ۹۹ سالگی یکی از مهمترین سوژه‌های این فیلم یعنی کاترین جانسون برگزار کرده است.
کاترین کلمن گلوب جانسون  یک آمریکایی-آفریقایی فیزیکدان و ریاضیدان است که با سازمان برنامه‌های فضایی و هوانوردی ایالات متحده (ناسا)در اوایل بکارگیری رایانه‌ها همکاری می‌کرد. او بخاطر دقت در محاسبات فضانوردی معروف بود، او کارهای فنی در ناسا که به دهه‌ها می‌رسید را هدایت کرد. در طول این زمان، مسیرهای پرتابی، زمان پرتابها و مسیرهای اضطراری برگشت بسیاری از پروازها از جمله اولین ماموریتهای ناسا در طرح مریخ با حضور جان گلن و آلن شپرد، و در سال ۱۹۶۹ پرواز به ماه با آپولو ۱۱ طی برنامه شاتلهای فضایی را محاسبه می‌کرد. محاسبات او برای موفقیت این ماموریتها حیاتی بودند.
جانسون همچنین محاسبات برای برنامه‌ریزی برای پرواز به کره مریخ را انجام داد. در سال ۲۰۱۵ جانسون موفق به دریافت نشان افتخار آزادی ریاست جمهوری شد. از او در برنامه سری ۱۰۰ زن بی‌بی‌سی نامبرده شده است.

منبع خبر آنلاین
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=4244
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها